(Χωρίς τίτλο)

Επώνυμο: Ντινοπούλου
Όνομα: Καλιρρόη
Ιδιότητα – Θέση Ομιλητή: ΣΧ. ΣΥΜΒΟΥΛΟΣ ΠΡΟΣΧΟΛΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ ΚΑΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ- ΣΧΟΛΙΚΗ ΨΥΧΟΛΟΓΟΣ
Σύντομο Βιογραφικό: Η Καλλιρρόη Ντινοπούλου είναι Ψυχολόγος, πιστοποιημένη Ψυχοθεραπεύτρια, εμψυχώτρια ψυχοθεραπευτικών βιωματικών ομάδων προσωπικής ανάπτυξης και αυτογνωσίας για γονείς, εφήβους και εκπαιδευτικούς, εκπαιδευτικός ΠΕ60 η ίδια, καθώς και πιστοποιημένη Εκπαιδεύτρια Εκπαιδευτών.

Κατέχει μεταπτυχιακό τίτλο D.E.S. στις Επιστήμες της Αγωγής, στη Σχ. Διοίκηση- Διαχείριση με ειδίκευση στη Διδακτική και μεταπτυχιακό τίτλο D.E.A. στη Σχολική Ψυχολογία. Η διδακτορική της διατριβή (Ph.D.c ULB Πανεπιστήμιο Βρυξελλών) αφορά την εφαρμογή και την αξιολόγηση ενός Προγράμματος παιδαγωγικής Παρέμβασης NDI στα σχολεία.

Είναι μέλος της Ελληνικής και Ευρωπαϊκής Εταιρείας Συμβουλευτικής, ιδρυτικό μέλος της Διεθνούς Ομοσπονδίας Ψυχολόγων FINDI και τ. αντιπρόεδρος του Πανελλήνιου Συλλόγου NDI.

Εργάστηκε επί σειρά ετών στην Αθήνα και στις Βρυξέλλες στο χώρο της εκπαίδευσης και της υγείας και το 2007 έγινε Σχολική Σύμβουλος ΠΕ60 στην Αττική μέχρι το 2016.

Η 30ετής και πλέον επαγγελματική της εμπειρία περιλαμβάνει επίσης εκατοντάδες ώρες επιμόρφωσης σχολικών συμβούλων και εκπαιδευτικών όλων των βαθμίδων σε θέματα Παιδαγωγικής, κοινωνικο-συναισθηματικής αγωγής, διαχείρισης κρίσεων και συμβουλευτικής σχέσεων στη σχολική κοινότητα.

Στο πλαίσιο εθελοντικών δράσεων, έχει πραγματοποιήσει πληθώρα διαλέξεων σε διάφορους φορείς σχετικά με θέματα εκπαίδευσης και οικογένειας.

Σήμερα είναι υπεύθυνη του Εκπαιδευτικού και Ψυχοθεραπευτικού Ινστιτούτου “Παρουσία” στην Αθήνα.

Είναι Επιμορφώτρια και Επιστημονική Συνεργάτης στο ετήσιο Πρόγραμμα εξειδίκευσης «Αποτελεσματική εκπαιδευτική πράξη και Συμβουλευτική διαχείρισης κρίσεων στη σχολική κοινότητα» (του ΚΕ.ΔΙ.ΒΙ.Μ Παν/μίου Θεσσαλίας), Επιμορφώτρια Στελεχών Διοίκησης σε θέματα ανάπτυξης και σε Τεχνικές Κινητοποίησης Ανθρώπινου Δυναμικού της Εθν. Σχ. Δημόσιας Διοίκησης και επίσης ήταν Επιμορφώτρια Επιμορφωτών στο Μείζον Πρόγραμμα Επιμόρφωσης (ΜΠΕ) του Υπ. Παιδείας.

Με δεδομένο το όραμά της για την εκπαίδευση, συμμετέχει σε διεθνείς επιστημονικές έρευνες με άξονα τη νέα ψυχοπαιδαγωγική Θεωρία Μάθησης NDI, την αποτελεσματικότητα της εκπαιδευτικής διαδικασίας και την εκπαίδευση εκπαιδευτικών και γενικότερα οι τομείς ενδιαφέροντός της είναι η Παιδαγωγική και η Φιλοσοφία της Εκπαίδευσης.

Έχει συγγραφικό έργο στα ελληνικά και γαλλικά και έχει συμμετάσχει ως εισηγήτρια ή ως μέλος της Επιστημονικής Επιτροπής σε διεθνή συνέδρια, συμπόσια και ημερίδες.

Επικοινωνία: roydin@otenet.gr

Λίστα Σεμιναρίων