Μιλάμε ελληνικά τον Μάρτιο – Speak Greek in March

Δείτε εδώ το video που ετοίμασε το 1ο Γυμνάσιο Βούλας για την ελληνική γλώσσα.

Watch the video made by Voula school for the campaign here.

Δείτε εδώ το video που ετοίμασε το Alphington Grammar School για το “ταξίδι” των μαθητών του στην ελληνική κουλτούρα!

Watch here the video made by Alphington Grammar School describing its students’ “journey” into greek culture!

Το «Μιλάμε ελληνικά τον Μάρτιο» είναι μια φιλόδοξη πρωτοβουλία με στόχο την ενθάρρυνση της χρήσης της  γλώσσας μας σε όλη την ελληνική διασπορά.Καθ’ όλη τη διάρκεια του Μαρτίου καλούνται όσοι έχουν ελληνική καταγωγή να χρησιμοποιήσουν όσο το δυνατόν τα ελληνικά στις καθημερινές τους δραστηριότητες. Απώτερος σκοπός να γνωρίσουν όλοι, έλληνες και μη, την αξία και τον πλούτο της ελληνικής γλώσσας. Tο 1ο Γυμνάσιο Βούλας και το Αlphington Grammar School συμμετέχουν στηνgreek πρωτοβουλία.

Eπίσημος ιστότοπος καμπάνιας/official campaign site:  http://speakgreekinmarch.com/

“Speak Greek in March” campaign is an ambitious initiative aiming  to encourage the use of our language throughout Greek diaspora. During March, people of Greek origin are encouraged to use Greek in their daily activities as much as possible. The ultimate goal is to  spread worldwide  the great importance of the Greek language. Both, 1st High-school of Voula and Alphingtonaustralia Grammar School participate in the campaign. See more here.