Συνομιλία μέσω Skype – Skype video conference

Τη Δευτέρα 21 Μαρτίου πραγματοποιήθηκε ζωντανή συνομιλία μέσω Skype μεταξύ των μαθητών των δύο σχολείων. Οι μαθητές στη Βούλα προσήλθαν νωρίς-νωρίς, πριν την έναρξη του σχολικού προγράμματος, προκειμένου να συνομιλήσουν με τους μαθητές στην Μελβούρνη, οι οποίοι παρέμειναν στο σχολείο τους, μετά τις 5:00 το απόγευμα ώστε να πραγματοποιηθεί η συνάντηση.

Η συνομιλία έγινε στα Αγγλικά και στα Ελληνικά, σε πολύ ευχάριστο κλίμα και βιντεοσκοπήθηκε από κανάλι της Αυστραλιανής τηλεόρασης. Συζητήθηκαν θέματα σχετικά με την σχολική και κοινωνική ζωή, τον καιρό, την ψυχαγωγία, τις διακοπές, την γλώσσα μας.greek

On Monday the 21st of March a Skype video conference was carried out between the two schools. Voula students came at school early in the morning before 8:00, while Melbourne students stayed after 17:00 in order to talk to each other.

The discussion was in english as well as in greek and it was filmed by an Australian TV-Channel. Students discussed about their school & social life, their  vacations, the weather, their language and many other!australia

IMG_20160321_081014

IMG_20160321_082329