Γενικά – Overview

greek

Το πολιτιστικό πρόγραμμα «Ηλεκτρονική αδελφοποίηση σχολείων:  Βούλα – Μελβούρνη, χτίζοντας γέφυρες ανάμεσα σε δύο ηπείρους» υλοποιείται το σχολικό έτος 2014-2015 και    αποτελεί ένα πρόγραμμα αδελφοποίησης ανάμεσα σε δύο απομακρυσμένα σχολεία:

→  στο 1o Γυμνάσιο Βούλας, δημόσιο σχολείο που βρίσκεται στη Βούλα – Αττικής

→  και στο Αlphington Grammar School, στη Μελβούρνη της Αυστραλίας, ένα ημερήσιο, ομογενειακό Κολέγιο της Ελληνικής Κοινότητας Μελβούρνης και Βικτωρίας. Το 50% των μαθητών  του είναι ελληνικής καταγωγής.

Το παρόν μπλοκ, σχεδιάστηκε για να προάγει την επικοινωνία ανάμεσα στα δύο σχολεία, να βοηθήσει στην οργάνωση του προγράμματος και στη συγκέντρωση όλου του παραγόμενου από τους μαθητές υλικού.

Στο 1o Γυμνάσιο Βούλας Βούλας, οι υπεύθυνοι καθηγητές είναι οι:

•  Ιωάννα Γαρδίκη, καθηγήτρια Πληροφορικής, Υποδ/ντρια, υπεύθυνη για την οργάνωση του προγράμματος και τον τεχνικό τομέα (web-2 εργαλεία, κατακευή παρόντος blog κ.λ.π)
  • Αγγελική Μεθοδίου, καθηγήτρια Αγγλικών, υπεύθυνη για το γλωσσικό τομέα – Αγγλική γλώσσα (δημιουργία εργασιών, εκθέσεων, αναφορών, μελέτη κειμένων κ.λ.π)
  • Δρ. Μαρία Κασκαντάμη, διευθύντρια, Φιλόλογος, υπεύθυνη για το γλωσσικό τομέα – Ελληνική γλώσσα.

—————————————————————————-

australia

” Electroning School Twinning: VOULA-MELBOURNE: Building Bridges across Continents” is an official cultural program carried out during 2014-2015. It concerns partner-ship  between two schools located on two different cotinents:

1st Junior High School of Voula, a  state (public) school  situated in Voula, Attica – Greece

Alphington Grammar School, a private, independent school offering English and Greek immersion education, situated in Melburbe – Australia

Current blog is designed in order to support communication between the two schools, provide program organization and gather all material produced by students during the program.

In  1st Junior High School of Voula, teachers responsible for the project are:

• Ioanna Gardiki,  sub-headmaster & ICT – teacher, responsible for the project organization and the technical part i.e. use of web-2 tools, current blog construction e.t.c
  • Angeliki Methodiou, English Teacher, responsible for the cultural English part of the project i.e. preparation of reports, interviews,  literature activities
  • Dr. Maria Kaskadami, headmaster, Greek Language Teacher, responsible for the cultural Greek part of the project