Αρχική » Αναρτήσεις σχολείων » ΓΕΛ Βάρης – Βιώσιμη πόλη: η πολη ως πεδίο εκπαίδευσης για την αειφορία

ΓΕΛ Βάρης – Βιώσιμη πόλη: η πολη ως πεδίο εκπαίδευσης για την αειφορία

Κύριος στόχος του περιβαλλοντικού μας προγράμματος ήταν μαθητές και μαθήτριες να υιοθετήσουν μια φιλική συμπεριφορά προς το περιβάλλον και να καλλιεργήσουν τις δεξιότητες του ενεργού πολίτη. Μέσα από τις ποικίλες δράσεις που πραγματοποιήθηκαν στο πλαίσιο του προγράμματος, μαθητές και μαθήτριες συνειδητοποίησαν τις συνέπειες της υποβάθμισης των φυσικών οικοσυστημάτων στην ποιότητα της ζωής μας. Ευαισθητοποιήθηκαν σε θέματα προστασίας του περιβάλλοντος και κινητοποιήθηκαν αναλαμβάνοντας δράση.

Ήταν μια πολύ εποικοδομητική εμπειρία για όλη τη σχολική κοινότητα, καθώς όλοι, άλλοι λιγότερο και άλλοι περισσότερο ενεπλάκησαν ενεργά στις δραστηριότητες του προγράμματος. Αυτό ήταν κάτι που χαροποίησε ιδιαίτερα την ομάδα γιατί μαθητές και μαθήτριες αισθάνθηκαν τη σπουδαιότητα της δράσης τους. Επιπρόσθετα, συνέβαλε στην διευκόλυνση της επίτευξης των στόχων που αρχικά τέθηκαν.

Στον σύνδεσμο που ακολουθεί σας παρουσιάζουμε το PowerPoint που δημιούργησε η περιβαλλοντική ομάδα με τις δράσεις που υλοποίησε τη φετινή χρονιά.