ΦΥΛΛΑ  ΕΡΓΑΣΙΑΣ «Κυριακές στη θάλασσα»

Κάτω από: διδακτικά σενάρια | ΚΟΥΡΤΗ ΣΤΥΛΙΑΝΗ
Πέμπτη, 14 Σεπτεμβρίου 2017 10:57 μμ |

ΟΜΑΔΑ 1Η

1. Ποιο είναι το θέμα του αποσπάσματος;
  2. «Ο πατέρας είναι υπάλληλος… κρυφά η μια από την άλλη».: να δώσετε έναν τίτλο για την ενότητα.
  1. Εντοπίστε δύο διαφορετικούς αφηγηματικούς τρόπους και σχολιάστε τη λειτουργία τους
  1. Ποια σχέση είχαν τα κορίτσια με τον πατέρα τους; Εντοπίστε στο κείμενο τα αντίστοιχα σημεία.
  1. Υποθέστε ότι είστε η μεγαλύτερη αδερφή της αφηγήτριας, η Μαρία. Πώς θα περιγράφατε τις σχέσεις σας  με τα υπόλοιπα μέλη της οικογένειας;

ΟΜΑΔΑ 2Η

1. Ποιο είναι το θέμα του αποσπάσματος;
    2. «Με τον πατέρα πηγαίναμε… δε λέγαν ούτε αυτά»: να  δώσετε έναν τίτλο για την ενότητα.
  1. Πώς περνούσαν τα τρία κορίτσια τις Κυριακές τους στη θάλασσα;

1. Ποια ηταν η σχέση της αφηγήτριας ειδικά με την ξαδέλφη της Έλλη;
  1. Αναζητήστε και καταγράψτε 2-3 κοινά ενδιαφέροντα ανάμεσα στα κορίτσια του κειμένου και  τους εφήβους της σύγχρονης εποχής και  2-3 βασικές διαφορές .

ΟΜΑΔΑ 3Η

1. Ποιο είναι το θέμα του αποσπάσματος;
  2. «Εκείνες οι Κυριακές… μεσολογγίτικες ιστορίες του»: να  δώσετε έναν τίτλο για την ενότητα.

3.Εντοπίστε δύο διαφορετικούς αφηγηματικούς τρόπους και σχολιάστε τη λειτουργία τους

1. Στο κείμενο κυριαρχούν οι περιγραφές προσώπων. Πώς περιγράφονται τα πρόσωπα;Ο πατέρας

Ο θείος Αγησίλαος
Η Έλλη

Η Ινφάντα
Η Μαρία

1. Ως αναγνώστης του έργου, ποιο πρόσωπο σας προκαλεί μεγαλύτερη συμπάθεια και γιατί;
  1. Υποθέστε ότι κάνετε έναν διάλογο με την Κατερίνα. Διατυπώστε 5 ερωτήσεις που θα κάνετε στην  Κατερίνα σχετικές με τα ενδιαφέροντά της στον ελεύθερο χρόνο της.