GCompriss

Συγγραφέας: ΠΟΠΗ ΠΑΤΣΑΤΖΗ | Κατηγορία Λογισμικό, Παιχνίδια | , στις 11-12-2021

To GCompriss  (ελεύθερο λογισμικό) είναι μία συλλογή εκπαιδευτικών δραστηριοτήτων για παιδιά από 2 ως 10 ετών(Γαλλικά: j’ai compris, Ελληνικά: εγώ έχω καταλάβει).

Μπορείτε να το μεταφορτώσετε από ΕΔΩ.

Sebran’s ABC

Συγγραφέας: ΠΟΠΗ ΠΑΤΣΑΤΖΗ | Κατηγορία Λογισμικό, Παιχνίδια | , στις 11-12-2021

Ένα βασικό εκπαιδευτικό πακέτο για παιδιά ηλικίας 4-9 ετών: Το Sebran’s ABC με τις πολύχρωμες εικόνες του, την ευχάριστη μουσική και τα εύκολα παιχνίδια, διδάσκει στους μικρούς μαθητές γράμματα, αριθμούς, απλές μαθηματικές πράξεις, καθώς και βασικά στοιχεία της ανάγνωσης. Το πρόγραμμα διατίθεται εντελώς δωρεάν και υποστηρίζει την Ελληνική γλώσσα, αρκεί κατά τη διάρκεια της εγκατάστασης να επιλέξετε τη «Greek» για να δημιουργηθεί το Ελληνικό μενού.

Πατήστε εδώ για να το εγκαταστήσετε.

Tux Paint: Λήψη και εγκατάσταση

Συγγραφέας: ΠΟΠΗ ΠΑΤΣΑΤΖΗ | Κατηγορία Ζωγραφική, Λογισμικό | , στις 11-12-2021

Το Tux Paint είναι ένα ελεύθερο, βραβευμένο πρόγραμμα ζωγραφικής για παιδιά ηλικίας από 3 εως 12 (για παράδειγμα, παιδιά προσχολικής ηλικίας και παιδιά δημοτικού). Το Tux Paint χρησιμοποιείται από μαθητές σχολείων σε όλο τον κόσμο για να αποκτήσουν ικανότητες στην ψηφιακή σχεδίαση. Συνδυάζει μια εύχρηστη διεπαφή, διασκεδαστικά εφέ ήχου, και μια ενθαρρυντική μασκότ κινούμενων σχεδίων η οποία καθοδηγεί τα παιδιά καθώς χρησιμοποιούν το πρόγραμμα.

Πατήστε στον σύνδεσμο Tux Paint λήψη και εγκατάσταση για να δείτε ένα βίντεο στο youtube για την λήψη και την εγκατάσταση του TuxPaint.

Μην ξεχάσετε να κατεβάσετε και να εγκαταστήσετε τις σφραγίδες του TuxPaint.

Καλή διασκέδαση!

Πηγή: https://tuxpaint.org/?lang=el_GR

Xριστουγεννιάτικο κουίζ για την ασφάλεια στο διαδίκτυο

0