Μένουμε Σπίτι ΜΑΖΙ …παρέα με το πρόγραμμα eTwinning!

Αγαπητοί γονείς,

Με μεγάλη χαρά σας ανακοινώνουμε ότι το σχολείο μας μας θα πάρει μέρος στο  έργο

“Μένουμε Σπίτι……ΜΑΖΙ!!!

μέσω της δράσης  του  «eTwinning η Κοινότητα των Σχολείων της Ευρώπης».

Αξιόλογοι συνάδελφοι  έχοντας την ιδέα του έργου  ανακοίνωσαν την έναρξή του μέσω της πλατφόρμας των εκπαιδευτικών στο eTwinning .Ο ενθουσιασμός  στην εκπαιδευτική κοινότητα  ήταν τόσο μεγάλος που αυτή τη στιγμή η δράση αριθμεί  213 νηπιαγωγεία  από όλη την χώρα.

Η συνεργασία αυτή προέκυψε από την μεγάλη ανάγκη που έχουμε  εκπαιδευτικοί, μαθητές και γονείς να κρατήσουμε την επαφή μεταξύ μας ενεργή νιώθοντας και πάλι μία ομάδα, όπως είχαμε συνηθίσει στις τάξεις μας.

Στόχος μας είναι  μέσω του έργου να κρατήσουμε ζωντανή την δημιουργικότητα, την φαντασία, την συνεργασία και την φιλία μας σε μια προσπάθεια να ξεπεράσουμε ΜΑΖΙ την κρίση που βιώνουμε όλοι μας.

Λίγα λόγια για την μεθοδολογία του έργου:

Θα σας ετοιμάζουμε  “προκλήσεις” οι οποίες θα σας αποστέλλονται.  Πληροφορίες για τις εκάστοτε προκλήσεις θα μπορείτε να λαμβάνεται και από το ιστολόγιο μας. Σε συνεργασία με σας τους γονείς, τα παιδιά  θα τις υλοποιούν εάν το  θέλουν και επιθυμούν (τονίζουμε  ότι η δράση είναι προαιρετική).

Οι  δημιουργίες που θα συλλέγουμε  θα αναρτώνται στο ιστολόγιο του σχολείου μας, μα και στο ΔΗΜΟΣΙΟ TWINSPACE του έργου

όπου εκεί θα μπορείτε να θαυμάσετε εκτός από τις δικές μας και τις δημιουργίες των άλλων σχολείων.

Ελπίζουμε στην συνεργασία σας για να δημιουργήσουμε όμορφα πράγματα μαζί!

Μία πρώτη γεύση μπορείτε να πάρετε από το βίντεο που ακολουθεί!

Μείνετε συντονισμένοι!

Κατηγορίες: Γενικά, Ευρωπαϊκό πρόγραμμα Etwinning, Μένουμε Σπίτι .....ΜΑΖΙ!!. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.