Οι 3 Ιεράρχες, η γιορτή των Γραμμάτων

Στις 30 Ιανουαρίου όλα τα σχολεία της χώρας  αφιέρωσαν την ημέρα στους Τρεις Ιεράρχες. Αυτή η ημέρα έχει καθιερωθεί ως γιορτή των μαθητών, των δασκάλων, των σχολείων και των γραμμάτων, των βιβλίων και της μάθησης.

Ο Μέγας Βασίλειος, ο Ιωάννης ο Χρυσόστομος και ο Γρηγόριος ο Θεολόγος υπήρξαν μεγάλοι  δάσκαλοι και φωστήρες.

Τιμώντας τους τρεις σοφούς δασκάλους αποφασίσαμε να κατασκευάσουμε μία εικόνα και να την τοποθετήσουμε στην τάξη μας έτσι ώστε να μας προσέχουν και οι Τρεις, να μας φωτίζουν  και να μας στηρίζουν στον δρόμο προς την γνώση.

Παρατηρώντας εικόνες Αγίων διαπιστώσαμε την ιδιαίτερη τεχνική του ψηφιδωτού που χρησιμοποιείται γενικότερα. Συγκεκριμένα κατατοπιστήκαμε για την τεχνική του ψηφιδωτού  από ένα βίντεο που παρακολουθήσαμε στον υπολογιστή.

Έπειτα κόψαμε σε μικρά τετραγωνάκια αφρώδες φύλλα και κατασκευάσαμε συνεργατικά την δική μας ψηφιδωτή εικόνα με τους Τρεις Αγίους.

Το τελικό αποτέλεσμα ήταν πραγματικά αυτό που περιμέναμε. Η εικόνα των Τριών Ιεραρχών είναι έτοιμη.Τώρα θα βρίσκεται σε περίοπτη θέση μέσα στην τάξη μας.

Λίγα λόγια για τους τρεις Ιεράρχες: