eTwinning 2022/2023 “Ι believe i can…” Ιανουάριος “Valentina Tereskova ”

Τον Ιανουάριο ασχοληθήκαμε με την κοσμοναύτη Valentona Tereshkova, την πρώτη γυναίκα που ταξίδεψε στο διάστημα κάνοντας το όνειρό της πραγματικότητα.

Η παρουσίαση που παρακολουθήσαμε η οποία δημιουργήθηκε από το σχολείο της Naša Radost Preschool  Subotica Šumica kindergarten της Σερβίας , σε συνεργασία με το 1ο Νηπιαγωγείο Λητής Θεσσαλονίκης και το 2ο τμήμα του 31ου νηπιαγωγείου Θεσσαλονίκης ήταν πολύ ενημερωτική και πραγματικά θαυμάσαμε την πορεία της συγκεκριμένης προσωπικότητας και τα επιτεύγματά της.

Παρακάτω μπορείτε να δείτε την παρουσίαση των συνεργαζόμενων σχολείων καθώς και τις δραστηριότητες του 1ου και 2ου τμήματος του σχολείου μας σχετικές με την Valentina Tereskova και το διάστημα.

Τέλος μπορείτε  να περιηγηθείτε  στην τελική παρουσίαση με τα συνεργατικά παιχνίδια τα οποία πραγματοποιήθηκαν με τα σχολεία του προγράμματος.

Να σημειώσουμε σε αυτό το σημείο πως οι μαθητές μας ενθουσιάστηκαν πάρα πολύ με αυτήν την προσωπικότητα και έδειξαν τεράστιο ενδιαφέρον για το διάστημα και το ηλιακό μας σύστημα.

Πατήστε πάνω στην εικόνες.

Η παρουσίαση

Καταγραφή 12 1

Τμήμα 1

Tereshkova

Τμήμα 2

Σημ: Το συνεργατικό παιχνίδι του 1ου τμήματος θα το βρείτε στο διαστημόπλοιο Νο 1. Το 2ο τμήμα λόγω ασθένειας  της εκπαιδευτικού από Covid 19 δεν πραγματοποίησε συνεργατικό παιχνίδι.

Τα συνεργατικά παιχνίδια

Κατηγορίες: I believe i can, Γενικά, Ευρωπαϊκό πρόγραμμα Etwinning. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.