Ένα Πάσχα στο σχολειό,είναι Πάσχα μαγικό!

Μπορεί το Πάσχα να πέρασε και να επιστρέψαμε πια στους ρυθμούς της καθημερινότητας , στην μνήμη μας όμως ακόμα γυρνούν οι όμορφες δημιουργίες και  οι  δραστηριότητες με τις οποίες ασχοληθήκαμε στις τάξεις μας περιμένοντας αυτήν την σημαντική γιορτή.

Θέλοντας να  μοιραστούμε μαζί σας τις μνήμες μας ,δημιουργήσαμε μία συλλογή φωτογραφιών από όλα τα τμήματα του σχολείου μας και με αυτόν τον τρόπο ευχόμαστε Χριστός Ανέστη με υγεία σε εσάς και τους αγαπημένους σας.

Ξεκινώντας κρατήσαμε τις παραδόσεις, βάψαμε κόκκινα αυγά  και σε κάποια τολμήσαμε και  μία παραλλαγή χρησιμοποιώντας κηρομπογιά.

3278687026 784464959197344 5424701756096856195 n1 1

Φτιάξαμε Λαζαράκια από ζυμάρι και χαρτόνι και τραγουδήσαμε τα κάλαντα του Λαζάρου

Παραμένοντας στις παραδόσεις φτιάξαμε τσουρέκια και τα πλάσαμε σε σχήμα λαγού.

Προετοιμαστήκαμε για την Ανάσταση και διακοσμήσαμε όμορφες λαμπάδες.

Ταυτόχρονα ασχοληθήκαμε με κατασκευές του Πάσχα.Στεφανάκια , κουνελάκια και πολύχρωμες κοτούλες περάσανε από το σχολείο μας και άφησαν το αποτύπωμά τους.

Φυσικά δεν παραλείψαμε να φτιάξουμε όμορφες κάρτες και να γράψουμε μέσα σε αυτές τις πασχαλινές μας ευχές.

Στην αυλή του σχολείου μας διασκεδάσαμε πολύ με τις αυγουλοδρομίες και το κυνήγι των πασχαλινών αυγών.

Τέλος ζωγραφίσαμε όλοι μαζί ένα τεράστιο πασχαλινό αυγό και κατασκευάσαμε υπέροχα στεφανάκια για να ευχηθούμε σε όλους Καλό Πάσχα!

Χρονιά πολλά και του χρόνου να είμαστε καλά!

Κατηγορίες: Γενικά. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.