Ομάδα δράσης “Παιχνίδι και Επικοινωνία”

1

Η ομάδα δράσης «Παιχνίδι και Επικοινωνία» του νηπιαγωγείου μας ξεκίνησε ένα πρόγραμμα βελτιστοποίησης της κοινωνικοποίησης των παιδιών του σχολείου μας, με στόχο να αντιμετωπιστούν πρακτικά εμπόδια που υπάρχουν στο κομμάτι της επικοινωνίας. Το πρόγραμμα αφορά σε μια σειρά από συντονισμένες προσπάθειες, προκειμένου να καταφέρουν να επικοινωνήσουν με τους συμμαθητές τους μέσα από το παιχνίδι.

Βασικός γνώμονας της προσπάθειας αυτής είναι τα παιδιά που συμμετέχουν στην ομάδα να αναλαμβάνουν την πρωτοβουλία, επιλέγοντας μια ομάδα των παιδιών με την οποία θέλουν να παίξουν και να  προσκαλούν σε παιχνίδι. Για το λόγο αυτό οι εκπαιδευτικοί της ομάδας δράσης δημιουργήσαμε μια «ρουτίνα» κατά την οποία τα παιδιά που συμμετέχουν  προσκαλούν τους συμμαθητές τους να μοιραστούν μαζί την εμπειρία του παιχνιδιού μέσα από ειδικά σχεδιασμένες δραστηριότητες.

Γωνιά δραστηριοτήτων

Γωνιά υποβοηθούμενης γραφής

3

Παιχνίδι αδρής κινητικότητας

4

Δραστηριότητα λογικομαθηματικής σκέψης

5

Αρχικά, τα παιδιά εξοικειώνονται με το υλικό, πάντα με τη βοήθεια των εκπαιδευτικών της ομάδας.

6 7 9 8

Στη συνέχεια επιλέγουν και προσκαλούν συμμαθητές τους μέσω μιας κάρτας- πρόσκλησης.

Πρόσκληση για παιχνίδι στην τάξη

Πρόσκληση για παιχνίδι στην αυλή

Πρόσκληση για παραμύθι

15

Πρόσκληση για αγκαλιά

18

« Τον πήρα στην αγκαλιά μου. Το λουλούδι σου δεν κινδυνεύει, φίλε! Θα σχεδιάσω μια πανοπλία γι’αυτό!» (Ο Μικρός Πρίγκιπας)

Εκπαιδευτικοί ομάδας δράσης

Ειρήνη Παπασάββα

Δήμητρα Μαγκούτα

Ελένη Τσίτσουλα

Λεμονιά Τσαντέ

Φαίδρα Μανιά

Τσαμπίκα Ψυλλάκη

Κατηγορίες: Γενικά. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.