Η περιπέτεια της Ξανθούλας

Με  αφορμή τις 19 Ημέρες  Ακτιβισμού  κατά της παιδικής κακοποίησης (1-19 Νοεμβρίου) επεξεργαστήκαμε στην τάξη μας τον πίνακα ζωγραφικής της Mary Cassat “In the Garden” και φτιάξαμε μια συνεργατική ιστορία με τα νηπιαγωγεία εταίρους. Κεντρικός ήρωας  ένα παιδί που ζει μια περιπέτεια όταν απομακρύνεται τυχαία από τη μητέρα του και κινδυνεύει.

Τα παιδιά  δημιουργούν και αφηγούνται την ιστορία, κατασκευάζουν τις μάσκες των προσώπων της ιστορίας, ζωντανεύουν το σενάριο με τη μορφή δραματοποίησης στην τάξη και μαθαίνουν πως να αντιδρούν αν βρεθούν σε ανάλογες συνθήκες.

Το βιβλίο αυτό δημιουργήθηκε στα πλαίσια του έργου μας  eTwinning “Φορώντας την μάσκα μου μπορώ...” στο οποίο συνεργαζόμαστε 6 νηπιαγωγεία από την Ελλάδα.

Η δική μας τάξη  είχε αναλάβει μέρος της αφήγησης η οποία είχε μείνει στη μέση λόγω της αναστολής λειτουργίας των σχολείων, χάριν της (εξ αποστάσεως)  βοήθειάς σας όμως το βιβλίο μας μπόρεσε να ολοκληρωθεί.

Παρακαλούμε να διαβάστε-ακούσετε αυτήν την υπέροχη και διδακτική ιστορία μαζί με τα παιδιά σας.

Στην αφήγηση πήραν μέρος οι μαθητές του 2ου τμήματος

H περιπέτεια της Ξανθούλας

Πατήστε πάνω στην εικόνα για να διαβάσετε το βιβλίο

Κατηγορίες: Γενικά, Ευρωπαϊκό πρόγραμμα Etwinning, Φορώντας την μάσκα μου μπορώ. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.