Σ.Ε.Ε.Π.Ε Βόρειας Ρηνανίας-Βεστφαλίας: Απολογισμός Διοικητικού Συμβουλίου. 1ο συνδικαλιστικό έτος (2018)

Συναδέλφισσες και Συνάδελφοι, Σας κοινοποιούμε, επιγραμματικά, τον απολογισμό του Διοικητικού Συμβουλίου για το πρώτο συνδικαλιστικό έτος της διετούς θητείας του παρόντος ΔΣ.

• 12.2017 Συγκρότηση Δ.Σ. (Πρόεδρος: Νικόλαος Βουδρισλής, Αντιπρόεδρος: Δημήτρης Χαραλάμπους, Γραμματέας: Νικόλαος Ράμμος, Ταμίας: Κωνσταντίνος Παπανικολάου, Υπεύθυνος Οργανωτικού: Ιωάννης Τσούμπανος, Υπεύθυνος Πολιτιστικού: Ευαγγελία Ζέρβα, Υπεύθυνος Σχολικού: Κωνσταντίνος Μπούγιας)
  • 12.2017 Κοινή διαμαρτυρία (ανακοίνωση) με την ΕΛΜΕ Β.Ρ.Β. προς τον Υπουργό Παιδείας, για τη μη καταβολή επιμισθίου στους νεοαποσπασμένους εκπαιδευτικούς.
  • 12.2017 Ξεκίνημα της διαδικασίας δήλωσης του συλλόγου σε συμβολαιογραφείο όπως προβλέπει η γερμανική νομοθεσία. (Vereinsregisteranmeldung)
  • 02.2018 Ανακοίνωση για την αναμοριοδότηση και των σχολικών μονάδων του εξωτερικού.
  • 02.2018 Ανακοίνωση για την εξ αποστάσεως επιμόρφωση Τ.Π.Ε. Επιπέδου Β1.
  • 02.2018 Έκδοση Ταυτότητας Εκπαιδευτικού της ΔΟΕ για όλα τα μέλη.
  • 04.2018 Υπογραφή συμβολαίου για νομική προστασία όλων των μελών με την εταιρεία ÖRAG Rechtsschutzversicherung/PROVINZIAL.
  • 05.2018 Αποστολή υπομνήματος με όλα τα θέματα, προς Υπουργό και Υφυπουργό Παιδείας και με κοινοποίηση προς Συντονιστή Εκπ/σης Βερολίνου, Δ.Ι.Π.Ο.Δ.Ε.Ε.Μ.Σ., Δ.Ο.Ε., Βουλή των Ελλήνων, Μ.Μ.Ε.
  • 05.2018 Πραγματοποίηση Εκδήλωσης-Συζήτησης σε συνεργασία με την Ομοσπονδία Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων Β.Ρ.B. και όλους τους Συλλόγους Γονέων και Κηδεμόνων με θέμα: «Ειδικές Μαθησιακές διαταραχές και αντιμετώπιση τους από το σχολείο και την οικογένεια» και εισηγητή τον κ. Ν. Τομαρά.
  • 05.2018 Συνάντηση του Δ.Σ. (Ράμμος) στα Ιωάννινα με τον ιδιαίτερο του πολιτικού γραφείου της Υφυπουργού Παιδείας κ. Μερόπης Τζούφη κ. Βαγγέλη Αλέξη και κατάθεση σχετικού υπομνήματος.
  • 06.2018 Συνάντηση του Δ.Σ. (Ράμμος-Χαραλάμπους) με τη Γενική Διευθύντρια Δ.Ι.Π.Ο.Δ.Ε.Ε.Μ.Σ. κ. Γώρου, τον Διευθυντή κ. Νίκου και τον ιδιαίτερο της Υφυπουργού Παιδείας κ. Νταή και κατάθεση νέου υπομνήματος.
  • 23 έως 25.06.2018 Συμμετοχή εκπροσώπου (Ράμμος) στην 87η Γενική Συνέλευση της Δ.Ο.Ε. στην Αθήνα.
  • 08.2018 Συνάντηση του Δ.Σ. (Ράμμος-Παπανικολάου-Τσούμπανος) στα Ιωάννινα, με την Υφυπουργό Παιδείας κ. Μερόπη Τζούφη.
  • 09.2018 Ανασυγκρότηση Διοικητικού Συμβουλίου. (Δημήτριος Διαμάντης στη θέση της Ευαγγελίας Ζέρβα λόγω λήξης της απόσπασής της).
  • 09.2018 Συνάντηση (Βουδρισλής-Χαραλάμπους-Ράμμος-Παπανικολάου), στο Düsseldorf, με τον Συντονιστή Εκπαίδευσης Δρ. Εμ. Σοφό.
  • 10.2018 Κατάθεση απόψεων προς τον Συντονιστή Εκπαίδευσης, σχετικά με καταγγελία Έλληνα πολίτη Γερμανίας για τη ληστεία στο Ε.Δ.Σ. Βούπερταλ και τυχόν ευθύνες που προκύπτουν.
  • 10.2018 Αποστολή επιστολής προς την πολιτική ηγεσία του υπουργείου Παιδείας και του υπουργείου Οικονομικών με θέμα την αύξηση του χρόνου απόσπασης εκπαιδευτικών στο εξωτερικό, με ειδικό επιμίσθιο, από τρία σε πέντε τουλάχιστον έτη.
  • 11.2018 Συμμετοχή (Ράμμος-Μπούγιας) στη Πανγγερμανική συνάντηση συλλόγων Ελλήνων Εκπαιδευτικών Π.Ε. και ΕΛΜΕ στη Stuttgart.
  • 11.2018 Έκδοση κοινής επιστολής με κοινές προτάσεις όλων των συλλόγων Α/θμιας και Β/θμιας Εκπαίδευσης Γερμανίας.
  • 12.2018 Συμμετοχή και του Δ.Σ. (Τσούμπανος) σε συνάντηση στην Αθήνα, με την Υφυπουργό Παιδείας κ. Μερόπη Τζούφη και συνεργάτες της, μαζί με εκπροσώπους των ΕΛΜΕ και των Συλλόγων Εκπαιδευτικών Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης της Γερμανίας.
  • 02.2019 Ενημέρωση συναδέλφων για την δικαστική αναδρομική διεκδίκηση των περικοπών μισθών λόγω μνημονίων.
  • 02.2019 Κινητοποίηση μελών του Συλλόγου για τις αιτήσεις παράτασης όσων συμπληρώνουν 3/ετή απόσπαση.

Για το Δ.Σ.

Ο Πρόεδρος                                         Ο Γ. Γραμματέας