Αρχεία για 29 Σεπτεμβρίου 2017

Δημοσιεύματα και ανακοινώσεις για τις ελλείψεις εκπαιδευτικών σε ελληνικά σχολεία της Γερμανίας. Τι λέει το υπ. Παιδείας »

Δείτε παρακάτω δημοσιεύματα και ανακοινώσεις διαμαρτυρίας των τελευταίων ημερών, καθώς και ερωτήσεις Βουλευτών προς τον υπουργό Παιδείας, σχετικά με τις ελλείψεις εκπαιδευτικών σε ελληνικά σχολεία της Γερμανίας. Το υπουργείο Παιδείας απαντά ότι τα κενά θα καλυφθούν, το αργότερο, έως τις 15 Οκτωβρίου 2017.

ΔΟΕ: Για τη συνάντηση με τον Υπουργό Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων Κώστα Γαβρόγλου »

Πραγματοποιήθηκε, στις 28/9/2017, η συνάντηση του Δ.Σ. της Δ.Ο.Ε. με τον Υπουργό Παιδείας κ. Γαβρόγλου, έπειτα από πρόσκλησή του. Ως Δ.Ο.Ε. αναμέναμε ότι ο Υπουργός θα προχωρούσε σε συγκεκριμένες ανακοινώσεις για ζητήματα κομβικής σημασίας για τον κλάδο (διορισμοί, κάλυψη των κενών-προσλήψεις αναπληρωτών, αποσπάσεις εκπαιδευτικών, εκπαίδευση προσφύγων, δίχρονη υποχρεωτική προσχολική αγωγή, οργανικές θέσεις ειδικοτήτων, αναμοριοδότηση σχολικών […]

ΥΠΠΕΘ: Συνάντηση του Υπουργού Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων Κώστα Γαβρόγλου με το Δ.Σ της ΔΟΕ »

Συνάντηση του Υπουργού Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων Κώστα Γαβρόγλου με το Δ.Σ. της Διδασκαλικής Ομοσπονδίας (ΔΟΕ) πραγματοποιήθηκε την Πέμπτη 28 Σεπτεμβρίου, μετά από πρόσκληση του Υπουργού.

Β. Παληγιάννης:10.240 Προσλήψεις Αναπληρωτών στην ΠΕ – Αναλυτικός πίνακας »

Σύμφωνα με τα στοιχεία των υπηρεσιών του υπουργείου Παιδείας οι προσλήψεις αναπληρωτών στην Π.Ε. σχολικού έτους 2017-2018 ανέρχονται έως σήμερα στις 10.240. Νέες προσλήψεις θα γίνουν για τη Γενική Εκπαίδευση αμέσως μετά τις αποσπάσεις και για την ειδική αγωγή και παράλληλη στήριξη 1 Νοεμβρίου. Για την πληρέστερη ενημέρωσή σας σας παραθέτω τον παρακάτω πίνακα.

Εφαρμογή των διατάξεων του ν.4485/17 (Α ́114) για θέματα μεταπτυχιακών σπουδών και εκπόνησης διδακτορικών διατριβών – Λοιπά θέματα »

Το ΥΠΠΕΘ εξέδωσε εγκύκλιο για την ορθή και ενιαία εφαρμογή των διατάξεωντου ν.4485/17 (Α ́114) για θέματα μεταπτυχιακών σπουδών και εκπόνησης διδακτορικών διατριβών, με σχετικές διευκρινίσεις.