Αρχεία για 9 Σεπτεμβρίου 2017

ΔΟΕ: Εγκύκλιοι για τη λειτουργία Δημοτικών Σχολείων και Νηπιαγωγείων 2017-2018. Σοβαρά σημάδια περιστολής συλλογικών δικαιωμάτων »

Στις 31 Αυγούστου 2017, εκδόθηκε από τη Διεύθυνση Σπουδών Π.Ε. του Υπουργείου Παιδείας η  αναλυτικότατη, πλήρης νομικών παραπομπών εγκύκλιος  με θέμα τη «Λειτουργία Δημοτικών Σχολείων για το σχολικό έτος 2017-2018» και η αντίστοιχη για τη λειτουργία των Νηπιαγωγείων.

Προεδρικό Διάταγμα 79/2017. Οργάνωση και λειτουργία νηπιαγωγείων και δημοτικών σχολειών »

Οργάνωση και λειτουργία νηπιαγωγείων και δημοτικών σχολειών. Δείτε εδώ το Προεδρικό Διάταγμα 79/2017 (ΦΕΚ Α’ 109/01-08-2017)

Οι εγκύκλιοι για τη λειτουργία των Νηπιαγωγείων και των Δημοτικών »

Εκδόθηκαν στις 31-08-2017 οι εγκύκλιοι σχετικά με τη λειτουργία των Νηπιαγωγείων και των Δημοτικών για το σχολικό έτος 2017-2018. Η εγκύκλιος για τη λειτουργία Δημοτικών Σχολείων για το σχολικό έτος 2017-2018 Η εγκύκλιος για λειτουργία Νηπιαγωγείων για το σχολικό έτος 2017-2018

Προσλήψεις Αναπληρωτών Εκπ/κών στην Α/θμια σχολ. έτους 2017-2018 906-09-2017) »

Από το Υπουργείο Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων ανακοινώθηκαν στις 06-09-2017 οι προσλήψεις αναπληρωτών εκπαιδευτικών Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης για το σχολικό έτος 2017-2018.

ΥΠΠΕΘ: Κύρωση τελικού αξιολογικού πίνακα επιλογής υποψηφίων εκπαιδευτικών προς απόσπαση για το σχ. έτος 2017-18 και για το 2018 για το Ν. Ημισφαίριο »

Η απόφαση με θέμα την κύρωση τελικού αξιολογικού πίνακα επιλογής υποψηφίων εκπαιδευτικών προς απόσπαση στις σχολικές μονάδες των χωρών περιοχής ευθύνης των Συντονιστικών Γραφείων Λονδίνου, Καΐρου, Γιοχάνεσμπουργκ, Κορυτσάς, Νέας Υόρκης (και Μπουένος Άϊρες), Μελβούρνης, Βρυξελλών, Μαριούπολης, Βερολίνου-Ντίσελντορφ, Μονάχου-Στουτγάρδης, Κωνσταντινούπολης και Τορόντο για το σχολικό έτος 2017-2018 και 2018 για το Νότιο Ημισφαίριο σε μορφή pdf.

Συμπληρωματικές αποσπάσεις εκπαιδευτικών Α/θμιας Εκπαίδευσης από ΠΥΣΠΕ σε ΠΥΣΠΕ και από ΚΕ.Δ.Δ.Υ. ή Π.Υ.Σ.Π.Ε. σε Σ.Μ.Ε.Α.Ε. »

Συμπληρωματικές αποσπάσεις και ανακλήσεις αποσπάσεων εκπαιδευτικών Α/θμιας Εκπ/σης από ΠΥΣΠΕ σε ΠΥΣΠΕ για το διδακτικό έτος 2017-2018 Συμπληρωματικές Αποσπάσεις Εκπαιδευτικών Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης από ΚΕ.Δ.Δ.Υ. ή Π.Υ.Σ.Π.Ε. σε Σ.Μ.Ε.Α.Ε. για το διδακτικό έτος 2017-2018

Β’ Φάση Αποσπάσεων από ΠΥΣΠΕ σε ΠΥΣΠΕ »

Αποσπάσεις, τροποποιήσεις και ανακλήσεις αποσπάσεων Εκπαιδευτικών Α/θμιας Εκπ/σης από ΠΥΣΠΕ σε ΠΥΣΠΕ για το διδακτικό έτος 2017-2018 Αποσπάσεις, ανακλήσεις και τροποποιήσεις αποσπασέων εκπαιδευτικών Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης στα Κέντρα Διαφοροδιάγνωσης, Διάγνωσης και Υποστήριξης Ειδικών Εκπαιδευτικών Αναγκών (ΚΕ.Δ.Δ.Υ.) σχολικού έτους 2017-2018 Αποσπάσεις, ανακλησεις και τροποποιήσεις απόσπασης Εκπαιδευτικών Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης από ΚΕ.Δ.Δ.Υ. ή Π.Υ.Σ.Π.Ε. σε Σ.Μ.Ε.Α.Ε. για το διδακτικό έτος 2017-2018

Διευκρινίσεις σχετικά με την επιλογή υποψηφίων Υποδιευθυντών όλων των τύπων Σχ. Μονάδων Αθμιας & Ββάθμιας Εκπαίδευσης, Εργαστηριακών Κέντρων και Υπεύθυνων Τομέων Ε.Κ »

Σε συνέχεια της αριθμ. Φ.361.22/68/136657/Ε3/14-8-2017 ( ΦΕΚ 2908 Β΄) Υπουργικής Απόφασης που αφορά στην επιλογή των υποψηφίων Υποδιευθυντών όλων των τύπων Σχολικών Μονάδων Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, Εργαστηριακών Κέντρων και Υπευθύνων Τομέων Ε.Κ., σας γνωρίζουμε, ότι οι προϋποθέσεις επιλογής και τοποθέτησης των ανωτέρω στελεχών, έχουν ως ακολούθως:

Αποσπάσεις εκπαιδευτικών σε διάφορους φορείς κλπ. »

Παρακάτω δείτε τις αποφάσεις αποσπάσεων εκπαιδευτικών Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης στις Διευθύνσεις Εκπαίδευσης και Περιφερειακές Διευθύνσεις, στην Ακαδημία Αθηνών, στα Δημόσια ΙΕΚ, στις Ιερές Μητροπόλεις και την Ιερά Αρχιεπισκοπή Αθηνών, στο ΙΕΠ κλπ.

ΔΑΚΕ ΠΕ: Με το Π.Δ. 79/2017 παγιώνεται σειρά αντιεκπαιδευτικών ρυθμίσεων – Μόνη λύση η απόσυρση »

Το ημερολόγιο έγραφε 1η Αυγούστου 2017 όταν εντελώς αιφνιδιαστικά (κατά την προσφιλή της τακτική) και ερήμην της εκπαιδευτικής κοινότητας, η πολιτική ηγεσία του Υπουργείου Παιδείας επέλεξε να επιβάλλει ένα Προεδρικό Διάταγμα το οποίο, υποτίθεται ότι, ρυθμίζει βασικά ζητήματα της πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης, είκοσι, σχεδόν, χρόνια μετά τα Π.Δ. 200 και 201 του 1998.

Οδηγίες σχετικά με την κάλυψη κενών θέσεων Διευθυντών Σχολικών Μονάδων Πρωτοβάθμιας – Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης και Ε.Κ. για τις οποίες δεν υποβλήθηκαν υποψηφιότητες »

Με αφορμή σχετικά ερωτήματα που τέθηκαν στην Υπηρεσία μας, επισημαίνουμε ότι για την κάλυψη κενών θέσεων Διευθυντών Σχολικών Μονάδων Πρωτοβάθμιας – Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης και Ε.Κ. για τις οποίες δεν υποβλήθηκαν υποψηφιότητες έχουν εφαρμογή οι διατάξεις της παρ.9 του άρθρου 1 του ν.4473/2017 ( Α¨78 ) όπου ορίζουν ότι σε περίπτωση μη υποβολής υποψηφιοτήτων σε κάποιες […]

ΥΠΠΕΘ: Επιλογή διευθυντών σχολικών μονάδων Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης »

Ολοκληρώθηκε σήμερα, με απόλυτη επιτυχία και τήρηση των αυστηρών χρονοδιαγραμμάτων, η διαδικασία της επιλογής διευθυντών 7.000 σχολικών μονάδων Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης.

Μετατάξεις εκπαιδευτικών Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης σε κλάδους της Α/θμιας Εκπαίδευσης »

19-07-17 Μετατάξεις εκπαιδευτικών Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης σε κλάδους της Α/θμιας Εκπαίδευσης Το έγγραφο για τις Μετατάξεις των εκπαιδευτικών σε μορφή pdf.