Αρχεία για 7 Απριλίου 2015

Έκδοση βεβαιώσεων Πιστοποίησης Α΄& Β΄επιπέδου ΤΠΕ »

Σε συνέχεια της από 07/11/2014 σχετικής ανακοίνωσης γίνεται γνωστό ότι ολοκληρώθηκε η διαδικασία έκδοσης των Βεβαιώσεων Πιστοποίησης Α και Β επιπέδου ΤΠΕ για τους εκπαιδευτικούς που ολοκλήρωσαν επιτυχώς τις αντίστοιχες δοκιμασίες πιστοποίησης των παρακάτω περιόδων:

Έλεγχος της μοριοδότησης των εκπαιδευτικών που υπέβαλαν αίτηση υποχρεωτικής μετάταξης »

Το υπουργείο Παιδείας απέστειλε οδηγίες στις Διευθύνσεις Εκπαίδευσης να προβούν σε έλεγχο της μοριοδότησης των εκπαιδευτικών που υπέβαλαν αίτηση υποχρεωτικής μετάταξης σύμφωνα με τις διατάξεις της παρ. 11 του άρθρου 82 του Ν. 4172/2013 (ΦΕΚ 167 Α’), ως τις 14-04-2015. Δείτε εδώ τις οδηγίες.

Μεταθέσεις Ειδικού Εκπαιδευτικού Προσωπικού (Ε.Ε.Π.) σε Σ.Μ.Ε.Α.Ε. και ΚΕ.Δ.Δ.Υ. και Ειδικού Βοηθητικού Προσωπικού (Ε.Β.Π.) σε Σ.Μ.Ε.Α.Ε., σχολικού έτους 2015-2016 »

Ανακοινώθηκαν από το Υπουργείο Παιδείας οι μεταθέσεις Ειδικού Εκπαιδευτικού Προσωπικού (Ε.Ε.Π.) σε Σχολικές Μονάδες Ειδικής Αγωγής και Εκπαίδευσης (Σ.Μ.Ε.Α.Ε.) και Κέντρα Διαφοροδιάγνωσης, Διάγνωσης και Υποστήριξης (ΚΕ.Δ.Δ.Υ.) και Ειδικού Βοηθητικού Προσωπικού (Ε.Β.Π.) σε Σ.Μ.Ε.Α.Ε., για το σχολικό έτος 2015-2016. Δείτε εδώ την απόφαση.

Υ.ΠΟ.ΠΑΙ.Θ.: Ανακοίνωση για τη διαδικασία επιλογής μαθητών και μαθητριών στα Πρότυπα και Πειραματικά Σχολεία για το σχολικό έτος 2015-2016 »

Η Διοικούσα Επιτροπή των Πρότυπων Πειραματικών Σχολείων (ΔΕΠΠΣ), που ορίσθηκε με βάση το υπ’ αριθμό 176/27-­3-­2015 ΦΕΚ, συνεδρίασε σε ολομέλεια την 1η Απριλίου 2015.

ΔΟΕ: Άρση ασφαλιστικών αδικιών »

Κύριε Υπουργέ, Με το υπ. αριθμ. 28272/0092- 17/3/2015 έγγραφο του Γενικού Λογιστηρίου του Κράτους δόθηκε, δυστυχώς, αρνητική απάντηση στο δίκαιο αίτημά μας για τη δυνατότητα συνταξιοδότησης όσων ανδρών  υπαλλήλων έχουν θεμελιώσει συνταξιοδοτικό δικαίωμα το 2010 (με ανήλικο παιδί) όπως ακριβώς οι μητέρες υπάλληλοι με ανήλικα παιδιά.

Κοινή δήλωση των εκπροσώπων ΔΟΕ-ΟΛΜΕ στην άτυπη επιτροπή εξέτασης του θέματος των μετατάξεων »

Συνεδρίασε σήμερα, Παρασκευή 3/4/2015, η άτυπη επιτροπή εξέτασης  του θέματος των μετατάξεων εκπαιδευτικών από τη Δευτεροβάθμια στην Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση που πραγματοποιήθηκαν από τον Αύγουστο 2013.