Αρχεία για 19 Φεβρουαρίου 2015

ΔΟΕ: Έγγραφο του Υ.ΠΟ.ΠΑΙ.Θ. σχετικά με το ωράριο και την αποχώρηση των εκπαιδευτικών από το σχολείο »

Το Δ.Σ. Της Διδασκαλικής Ομοσπονδίας Ελλάδος, εκφράζει την έντονη διαμαρτυρία του για την καταστρατήγηση των εργασιακών δικαιωμάτων των εκπαιδευτικών, που προκύπτει με το απαντητικό έγγραφο του  Υ.ΠΟ.ΠΑΙ.Θ. προς την Περιφερειακή Δ/νση Α/θμιας και Β/θμιας Εκπαίδευσης Πελοποννήσου σχετικά με την εφαρμογή των διατάξεων του άρθρου 37 παρ. 5 του Ν. 3986/2011.

Προκήρυξη εξετάσεων για τη λήψη του Κρατικού Πιστοποιητικού Γλωσσομάθειας περιόδου Μαΐου 2015 »

Ανακοινώνεται ότι από την Πέμπτη 19 Φεβρουαρίου 2015 μέχρι και τη Δευτέρα 9 Μαρτίου 2015θαυποβάλλονται αιτήσεις συμμετοχής στις εξετάσεις του Κρατικού Πιστοποιητικού Γλωσσομάθειας εξεταστικής περιόδου Μαΐου 2015. Οι εξετάσεις θα διεξαχθούν το Σάββατο 9 και την Κυριακή 10 Μαΐου 2015 για τα επίπεδα:

ΔΟΕ: Απόφαση της Ολομέλειας του ΣτΕ για τους διορισμούς εκπαιδευτικών »

Σύμφωνα με δημοσιεύματα στον έντυπο και ηλεκτρονικό τύπο, «Η Ολομέλεια του ΣτΕ με την απόφαση υπ’ αριθμόν 527/2015, συμφώνησε σε ότι είχε αποφασίσει το 7μελές Τμήμα του ΣτΕ. Ότι, δηλαδή, οι διορισμοί με το 40% (προϋπηρεσία), 24μηνο και 30μηνο, αντιβαίνουν τις αρχές της ισότητας και της αξιοκρατίας και γίνονταν σε βάρος των διοριστέων του ΑΣΕΠ».

Απόφαση Γενικού Συμβουλίου της ΑΔΕΔΥ »

Οι εργαζόμενοι στο Δημόσιο και τα ευρύτερα κοινωνικά στρώματα, αντιστάθηκαν αποφασιστικά απέναντι στις πολιτικές της ακραίας λιτότητας, που εφαρμόστηκαν τα τελευταία χρόνια. Ο ανυποχώρητος αγώνας των εργαζόμενων συνέβαλε αποφασιστικά στην απονομιμοποίηση των πολιτικών που οδήγησαν στην εξάπλωση της φτώχιας, της ανεργίας, στην ένταση του αυταρχισμού και στην κατάργηση δημοκρατικών δικαιωμάτων και ελευθεριών.

Β. Παληγιάννης: Συνεδρίαση Κ.Υ.Σ.Π.Ε. 18-02-2015 »

Συνεδρίασε σήμερα Τετάρτη 18-02-2015 το ΚΥΣΠΕ με βασικά θέματα Η.Δ. τα παρακάτω:

Β. Παληγιάννης: 11.045 συνταξιοδοτήσεις τα τελευταία 5 χρόνια στην Π.Ε. Η ανάγκη μόνιμων διορισμών »

Με βάση τα στοιχεία των αρμόδιων υπηρεσιών του Υπουργείου Παιδείας από το 2010 έως και το 2014 συνταξιοδοτήθηκαν 11.045 εκπαιδευτικοί Π.Ε. Συγκεκριμένα:

Y.ΠΟ.ΠΑΙ.Θ.: Πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος για διορισμό εκπαιδευτικών στις θέσεις των Περιφερειακών Διευθυντών Εκπαίδευσης της Χώρας »

Ο Υπουργός Πολιτισμού Παιδείας, και Θρησκευμάτων προσκαλεί τους εκπαιδευτικούς της Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης που ενδιαφέρονται για διορισμό στις παρακάτω δεκατρείς (13) θέσεις Περιφερειακών Διευθυντών Εκπαίδευσης να υποβάλουν αίτηση με σχετικά δικαιολογητικά έως τις 27 Φεβρουαρίου 2015. Δείτε εδώ την πρόσκληση.

ΔΟΕ: Διαμαρτυρία για δίωξη συναδέλφου »

Το Δ.Σ. της Δ.Ο.Ε. εκφράζει την έντονη διαμαρτυρία και ανησυχία του για το γεγονός της παραπομπής στο Δευτεροβάθμιο Πειθαρχικό Όργανο συναδέλφου, προϊσταμένης νηπιαγωγείου του Νομού Μεσσηνίας, έπειτα από παρέμβαση του  Ελεγκτή Δημόσιας Διοίκησης.

ΔΟΕ: Καταγγελία ενεργειών Δ/ντή Εκπαίδευσης Αρκαδίας »

Το Δ.Σ. της Δ.Ο.Ε. λαμβάνοντας υπόψη του τα έγγραφα του Συλλόγου Εκπαιδευτικών Π.Ε. Αρκαδίας, καταγγέλλει το Δ/ντή Εκπαίδευσης Αρκαδίας για την απαράδεκτη και κατά παρέκκλιση της νομιμότητας ενέργειά του, να καλέσει σε έγγραφη απολογία Δ/ντή Δημοτικού Σχολείου, σχετικά με θέμα παραχώρησης αίθουσας του σχολείου  του στο Σύλλογο Γονέων, πράξη της οποίας την αρμοδιότητα έχει ο […]

Προσλήψεις αναπληρωτών εκπαιδευτικών 17-02-2015 »

Το Υπουργείο Πολιτισμού, Παιδείας και Θρησκευμάτων ανακοίνωσε και νέες προσλήψεις αναπληρωτών εκπαιδευτικών ειδικοτήτων. Στην Κέρκυρα προσλήφθηκαν μόνο δύο εκπαιδευτικοί (ΠΕ06 από τακτικό και ΠΕ11 με ΕΣΠΑ) για την κάλυψη λειτουργικών κενών σε Δημοτικά Σχολεία.