Αρχεία για 5 Μαΐου 2014

Νέα εγκύκλιος για τις άδειες εκπαιδευτικών Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης »

Νέα εγκύκλιο με τις άδειες που δικαιούνται οι εκπαιδευτικοί της δημόσιας Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης καθώς και το ισχύον νομοθετικό πλαίσιο των αδειών αυτών, εξέδωσε το Υπουργείο Παιδείας με αφορμή την τροποποίηση των διατάξεων του Ν. 3528/2007 από τον Ν.4210/2013, την ενσωμάτωση της Οδηγίας 2010/18/ΕΕ του Ευρωπαϊκού Συμβουλίου στην εθνική μας νομοθεσία με τις διατάξεις […]

ΣΕΠΕ Κέρκυρας: Η στάση μας στις ομάδες εργασίας για την ΑΕΕ »

Συνάδελφοι – σσες διανύουμε τους τελευταίους μήνες της σχολικής χρονιάς. Μιας χρονιάς που καθορίστηκε από την καθολική αντίδραση των εκπαιδευτικών απέναντι στις νεοφιλελεύθερες επιλογές της κυβέρνησης που στοχεύουν στην αποδόμηση του δημόσιου σχολείου και στην κατάργηση των εργασιακών μας δικαιωμάτων καθιστώντας μας όλους μας «όμηρους» στις εκδικητικές επιδιώξεις των τοποτηρητών της μνημονιακής κυβέρνησησης.

Γονείς κατά δασκάλων, ο νέος εκφοβισμός »

“Σε ένα σχολείο με 320 παιδιά, έχεις να αντιμετωπίσεις 640 γονείς και 1.680 γιαγιάδες και παππούδες. Με μια απλή καταγγελία συρόμαστε στα πειθαρχικά, ως ένοχοι”. «Στην πορεία κατηγορήθηκα ότι τράβηξα τα μαλλιά της μαθήτριας. Η τάξη ολόκληρη το διαψεύδει. Μια παρατήρηση μεταφράζεται σε τράβηγμα μαλλιών;»