Αρχεία για 12 Ιανουαρίου 2013

Ποιες αποδείξεις “μετράνε” στην Εφορία και ποιες όχι – όλες οι ανατροπές »

Nέο καθεστώς ισχύει για τα εισοδήματα του 2013 σε ό,τι αφορά τις αποδείξεις που δικαιολογούν έξοδα στις φορολογικές δηλώσεις. Αφαιρούνται από τη λίστα προϊόντα και υπηρεσίες που απορροφούν μεγάλο μέρος του οικογενειακού προϋπολογισμού και γίνεται προσθήκη άλλων.

Τα κριτήρια αξιολόγησης των εκπαιδευτικών »

Στο μικροσκόπιο του υπουργείου Παιδείας μπαίνει η ελληνική εκπαίδευση. «Θα αξιολογηθούν δομές, υποδομές, βιβλία, εκπαιδευτικές πρακτικές και φυσικά το έργο των εκπαιδευτικών», ανέφερε σε έγγραφό του προς τη Βουλή ο υπουργός κ. Κωνσταντίνος Αρβανιτόπουλος, τονίζοντας ότι το σχέδιο προεδρικού διατάγματος θα δοθεί άμεσα στη δημοσιότητα προς διαβούλευση. Ηδη, πάντως, οι εκπαιδευτικές ομοσπονδίες έχουν τονίσει ότι […]

Προσλήψεις αναπληρωτών εκπαιδευτικών, κλάδων ΠΕ06, ΠΕ70 και ΠΕ60, στα Δημοτικά Σχολεία »

Το Υπουργείο Παιδείας & Θρησκευμάτων, Πολιτισμού & Αθλητισμού ανακοινώνει ότι, για το σχολικό έτος 2012-2013, προσλαμβάνονται ως προσωρινοί αναπληρωτές,  21 εκπαιδευτικοί του κλάδου ΠΕ06-Αγγλικής Γλώσσας, 36 εκπαιδευτικοί του κλάδου ΠΕ70-Δασκάλων και 21 εκπαιδευτικοί του κλάδου ΠΕ60-Νηπιαγωγών για την κάλυψη λειτουργικών κενών σε σχολεία Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης.