Αρχεία για 30 Νοεμβρίου 2011

ΔΟΕ: Παραπέρα πορεία του κλάδου »

Ο δρόμος των διαρκών ανάλγητων πολιτικών που στο όνομα της οικονομικής συγκυρίας συνθλίβει τους αδύναμους, τους μη έχοντες, τον κόσμο της εργασίας, τη νέα γενιά, δημιουργώντας οικονομικό και εργασιακό μεσαίωνα, σαρώνει κάθε μορφή κοινωνικού κράτους και στερεί το μέλλον στους νέους, δεν είναι δυνατό να μείνει χωρίς απάντηση.

ΔΟΕ: Υπολειτουργία ολοήμερων σχολείων. Προσπάθεια κατάργησης των ειδικοτήτων των μαθημάτων αισθητικής αγωγής »

Το Δ.Σ. της ΔΟΕ εκφράζει την έντονη διαμαρτυρία του για τη έγκαιρη μη πρόσληψη του απαιτούμενου αριθμού εκπαιδευτικών ειδικοτήτων στα Ολοήμερα σχολεία.

ΔΟΕ: Οι μαθητές ακόμη περιμένουν τα βιβλία τους »

Με την έναρξη της σχολικής χρονιάς η ελληνική κοινωνία έζησε το μοναδικό φαινόμενο για χώρα του πολιτισμένου κόσμου οι μαθητές να μην έχουν σχολικά βιβλία.

ΔΟΕ: Ανακοίνωση με αφορμή τις επισχέσεις των συμβάσεων γιατρών με τον ΟΠΑΔ »

Σε μια εποχή που οι εργαζόμενοι δέχονται άγρια επίθεση στο σύνολο των δικαιωμάτων και κατακτήσεών τους, η κυβέρνηση δίνει τη χαριστική βολή στο ευαίσθητο αγαθό της δημόσιας υγείας και περίθαλψης.

ΔΟΕ: Ανακοίνωση για τη στοχοποίηση των εκπαιδευτικών »

Το Δ.Σ. της Δ.Ο.Ε. καταγγέλλει τη στοχοποίηση συναδέλφων μας, με σκοπό τη δίωξή τους, για τη συμμετοχή τους στη διαδήλωση που πραγματοποιήθηκε κατά την ώρα της παρέλασης της 28ης Οκτωβρίου 2011, στη Θεσσαλονίκη.

ΔΟΕ: Ψήφισμα για τους εργαζόμενους στην «ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ» »

Το Δ.Σ. της Δ.Ο.Ε. στηρίζει τα δίκαια αιτήματα των εργαζομένων της Ελευθεροτυπίας, οι οποίοι δίνουν μεγάλο αγώνα, κάτω από ιδιαίτερα δύσκολες συνθήκες, για τη διατήρηση της εργασίας τους.

ΔΑΚΕ ΠΕ Κέρκυρας: Συμμετέχουμε όλοι στην 24ωρη απεργιακή κινητοποίηση την Πέμπτη 1 Δεκεμβρίου 2011 »

ΟΧΙ ΣΤΟΝ ΠΡΟΫΠΟΛΟΓΙΣΜΟ ΤΗΣ ΛΙΤΟΤΗΤΑΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΟΠΙΣΘΟΔΡΟΜΗΣΗΣ Η Δ.Α.Κ.Ε./Π.Ε. εκφράζει την πλήρη αντίθεσή της στην αδιέξοδη, κοινωνικά άδικη και ανάλγητη μνημονιακή κυβερνητική πολιτική που με τις επιλογές της οδηγεί την κοινωνία και όλους τους εργαζόμενους στην εξαθλίωση και στη φτώχια.