Επίσκεψη Παιδικών Σταθμών του Δήμου μας!

ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ ΠΟΥ ΠΡΟΗΓΗΘΗΚΑΝ ΤΗΣ ΕΠΙΣΚΕΨΗΣ

Εδώ και μέρες οι μαθητές/τριες των Συστεγαζόμενων Νηπιαγωγείων Πικερμίου – στα πλαίσια της επικείμενης επίσκεψης των μαθητών/τριών των Παιδικών Σταθμών του Δήμου μας – σε μια αγαστή συνεργασία συναδέλφων και μαθητών, προσπαθήσαμε να προετοιμάσουμε το χώρο μας, σχεδιάσαμε δημιουργικές και ευχάριστες δραστηριότητες εντός και εκτός σχολικής τάξης και ετοιμάσαμε δωράκια καλωσορίσματος για τα νέα παιδιά, τους μελλοντικούς μας μαθητές.

Στόχος μας… η ΟΜΑΛΗ ΜΕΤΑΒΑΣΗ τους από τον Παιδικό Σταθμό στο Νηπιαγωγείο!!!

Στο βίντεο που ακολουθεί μπορείτε να πάρετε μια γεύση των όσων προηγήθηκαν.

!!! Τα δωράκια δόθηκαν στους μαθητές/τριες συνοδευόμενα από ένα QRcode που οδηγεί στο παραπάνω βίντεο, για να γνωρίσουν ακόμα καλύτερα τα Νηπιαγωγεία μας!

Scan me

Επιπλέον, κατά την αναχώρησή τους τα παιδιά πήραν από ένα μπαλόνι που είχαν φιλοτεχνήσει τα παιδιά του Ολοήμερου Προγράμματος του 2ου Νηπιαγωγείου Πικερμίου, κάτι που τα χαροποίησε ιδιαιτέρως!

0 02 05 0fdd6d0726a627dad0bb68d0346e1c6326109a079041e480cd10776fba27bf10 ba63254490fb0390 min 300x225 1

ΚΑΤΑ ΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΕΠΙΣΚΕΨΗΣ

Καλωσορίσαμε  τα παιδιά με ένα Πίνακα που ετοίμασαν τα παιδιά του Ολοήμερου Προγράμματος των Συστεγαζόμενων Νηπιαγωγείων!

Οι μαθητές/τριες των Παιδικών Σταθμών με τη σειρά τους,

μας  πρόσφεραν αυτή την υπέροχη ανθοδέσμη!!

IMG 3761 1

Στη συνέχεια  τα  παιδιά μπήκαν στις τάξεις των Πρωινών Προγραμμάτων, της κας Μαρίας Δράκου  και της κας Έλενας Καλαμίδα, όπου  παρακολούθησαν τη ρουτίνα του ημερολογίου της ημέρας, παίξανε παιχνίδια γνωριμίας,  καθώς και ψηφιακά παιχνίδια  με το διαδραστικό πίνακα!

Τέλος οι μαθητές συμμετείχαν σε ψυχοκινητικά παιχνίδια στην αυλή του σχολείο, που είχαν οργανώσει η κα Ειρήνη Μαγκουσάκη και η κα Σοφία Πανταζίδου. Η φιλόξενη αυλή του σχολείου μας, πρόσφερε μια δυναμική επικοινωνία μεταξύ των μαθητών μιας. Όσο για το παιχνίδι… αυτό είναι η γλώσσα των παιδιών.

IMG 20240523 1102211 IMG 20240523 111753

ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΕΠΙΣΚΕΨΗ

Επιστρέφοντας στις τάξεις, τα παιδιά μοιράστηκαν τις εντυπώσεις τους, ενώ κάποιοι μαθητές θυμήθηκαν πως είχαν επίσης επισκεφτεί το Νηπιαγωγείο μας, όταν φοιτούσαν ακόμα στον Παιδικό Σταθμό!

Με εκτίμηση,

Οι Προϊστάμενες και οι Νηπιαγωγοί