ΤΟ ΚΑΛΑΘΙ ΤΟΥ ΠΙΚ ΝΙΚ ΑΠΟ ΤΟ WWF ΕΛΛΑΔΑΣ (ΕΝΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΓΙΕΙΝΗ ΚΑΙ ΒΙΩΣΙΜΗ ΔΙΑΤΡΟΦΗ)

Y76ejsDb

“Δεν είναι μόνο η γεύση που δίνει ή η μυρωδιά που αποπνέει. Κάθε πιάτο, κάθε τροφή, είναι πολλά περισσότερα από αυτό. Γιατί πίσω της κρύβει μια κουλτούρα και μια ιστορία, άλλες φορές κοντινή και άλλες φορές μακρινή. Απ’ όπου όπου όμως κι αν προέρχεται, από τον κήπο της γιαγιάς ή κάποια μακρινή ήπειρο, ένα πράγμα πρέπει να κρατήσουμε στο μυαλό μας. Ότι η αξία της τροφής είναι τεράστια. Γιατί μας δόθηκε με πολύ κόπο από τη φύση, γιατί καλύπτει ζωτικές μας ανάγκες και γιατί δεν είναι δεδομένη για όλους.

Μπορεί να μην το γνωρίζαμε, όμως σήμερα το σύστημα παραγωγής τροφής συνιστά μια από τις μεγαλύτερες απειλές για το περιβάλλον, αφού ευθύνεται για το 70% της απώλειας βιοποικιλότητας, αλλά και το 24% των εκπομπών αερίων του θερμοκηπίου. Με πιο απλά λόγια, η παραγωγή τροφής έχει σημαντικές επιπτώσεις για τον πλανήτη. Το πρόβλημα όμως δεν περιορίζεται εκεί, αφού σε μεγάλο ποσοστό η τροφή καταλήγει στα απορρίμματα και σπαταλιέται, την ώρα που άλλοι άνθρωποι την έχουν πολύ μεγάλη ανάγκη.

Όσο για εμάς τους ίδιους; Είμαστε ότι τρώμε δεν λένε; Επιλέγοντας προσεκτικά και υπεύθυνα την τροφή μας, αντικαθιστώντας τα ανθυγιεινά με ωφέλιμα τρόφιμα, κάνουμε καλό στην υγεία μας και τον πλανήτη. Κι επειδή η πρώιμη παιδική ηλικία είναι κρίσιμη για τη διαμόρφωση διατροφικών συνηθειών, αυτή είναι η σημαντικότερη στιγμή να παρέμβουμε, προάγοντας τα οφέλη της βιώσιμης και υγιεινής διατροφής!”

Πηγή: WWF Ελλάς (1)

Αγαπητοί γονείς,

το σχολείο μας, με βάση τον ετήσιο προγραμματισμό του θα ασχοληθεί με το θέμα της υγιεινής διατροφής, μέσα από τη συμμετοχής του σε ένα πρόγραμμα του WWF Ελλάς, με τίτλο ΤΟ ΚΑΛΑΘΙ ΤΟΥ ΠΙΚ ΝΙΚ. Οι δραστηριότητες που αυτό περιλαμβάνει έχουν προσαρμοστεί στα αυξημένα μέτρα πρόληψης και προφύλαξης για την προστασία της υγείας όλων μας. Και επειδή η υγεία όλων μας εξαρτάται και από την υγεία του πλανήτη, τώρα είναι η ώρα να υιοθετήσουν τα παιδιά μας και οι οικογένειές τους πιο υγιεινές και φιλικές προς τον πλανήτη συνήθειες όπως η βιώσιμη διατροφή. «Το καλάθι του πικνίκ», το νέο καινοτόμο εκπαιδευτικό πρόγραμμα για τη διατροφή και το περιβάλλον, του WWF Ελλάς σε συνεργασία με το WWF Ρουμανίας και το WWF Τουρκίας, προσαρμόζεται στις συνθήκες πανδημίας και μετατρέπεται σε ένα ασφαλές εκπαιδευτικό υλικό για όλους τους μαθητές του νηπιαγωγείου και του δημοτικού σχολείου.

Μέσα από τις δράσεις τα παιδιά θα μάθουν για την ωφέλιμη και λιγότερο ωφέλιμη τροφή (αυτή που είναι συσκευασμένη και αυτή που είναι σπιτική, εκείνη που είναι εποχική ή του θερμοκηπίου, εκείνη που είναι ντόπια ή εκείνη που εισάγεται κλπ) με σκοπό να αποκτήσουν υγιεινές και βιώσιμες συνήθειες διατροφής. Μαζί με τη Δήλωση συμμετοχής παρακαλούμε να φυλάξετε και το εβδομαδιαίο πρόγραμμα διατροφής όπου αποτελεί και τον αρχικό οδηγό των δραστηριοτήτων (για παράδειγμα τη Δευτέρα τα παιδιά για δεκατιανό θα πρέπει να έχουν μαζί τους σπιτικό και όχι έτοιμο σνακ τις λεγόμενες “σπιτομπουκιές”). Ανάλογα θα πρέπει να έχουν δεκατιανό και την Τετάρτη (φρουτομπουκιές) κα την Παρασκευή (Δενπετώμπουκιές, με ότι έχει περισσέψει στο ψυγείο). Η συμβολή σας είναι καθοριστική για την επιτυχία του προγράμματος και πολύτιμη για εμάς.

Λεπτομέρειες για το πρόγραμμα θα βρείτε εδώ:

Το εβδομαδιαίο πρόγραμμα θα το βρείτε εδώ:

Συνοδευτικά Βίντεο του προγράμματος θα δείτε εδώ:

(2)

(3)

(4)

Καλή μας αρχή και καλά ταξίδια γευσιγνωσίας!!!

Προϊσταμένη Ν/Γ.

Σημείωση: Όπου (1), (2), (3), (4) εννοείται Τελευταία Ημερομηνία Διαδικτυακής Προσπέλασης 2/11/2020