Ενημέρωση
Ενημέρωση για μέτρα προστασίας των μαθητών/τριών από τον καύσωνα
Ο Κόσμος μας! Από τ΄ Αστέρια στη Γη!
Το νηπιαγωγείο μας γιόρτασε την ολοκλήρωση μίας ακόμα σχολικής χρονιάς, γεμάτης μάθηση και όμορφες στιγμές, με την Καλοκαιρινή μας Γιορτή!
Με θέμα τον “Κόσμο μας”, τα παιδιά μας ταξίδεψαν από τα μακρινά αστέρια μέχρι την αγαπημένη μας Γη, μέσα από ποιήματα, τραγούδια και χορούς γεμάτους ζωντάνια.
Συγκινημένοι, αποχαιρετήσαμε τους μαθητές μας, που ετοιμάζονται για το επόμενο συναρπαστικό τους ταξίδι στο Δημοτικό Σχολείο.
Στα αγαπημένα μας παιδιά που αποφοιτούν, ευχόμαστε ολόψυχα κάθε επιτυχία, γεμάτη χαμόγελα και όμορφες στιγμές στο νέο τους ξεκίνημα στο Δημοτικό Σχολείο!
Σας ευχαριστούμε που μοιραστήκατε μαζί μας αυτήν την ξεχωριστή στιγμή!
Πρόσκληση σε Eνημερωτική Eκδήλωση
Έπαινος για τη Συμμετοχή μας στη Δράση “Πάμε Ανακύκλωση”
Την Παρασκευή 24 Μαΐου οι μαθητές μας βραβεύτηκαν από τον Αντιδήμαρχο και τους εκπροσώπους της Follow Green για τη συμμετοχή στη δράση “Πάμε Ανακύκλωση” του Δήμου Κρωπίας για το σχολικό έτος 2023-2024.
Η δράση “Πάμε Ανακύκλωση” ήταν μέρος του Σχολικού Μαραθωνίου Ανακύκλωσης, μια σημαντική προσπάθεια για την ενίσχυση της περιβαλλοντικής συνείδησης των μαθητών και τη συμμετοχή τους στην ανακύκλωση.
Το νηπιαγωγείο μας συμμετείχε με ενθουσιασμό και δημιουργικότητα, υιοθετώντας το σύνθημα:
“Το σπίτι μας είναι η φύση!! Μη σπαταλάς, φρόντισε για εμάς!!”
Εκφράζοντας τη χαρά τους, οι μικροί μας μαθητές έδωσαν ένα ευχαριστήριο προς τον Δήμαρχο και τους εκπροσώπους της Follow Green.
Θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε όλους όσοι συνέβαλαν σε αυτήν την επιτυχία, τους γονείς για την υποστήριξή τους και φυσικά τους μικρούς μας μαθητές για τον ενθουσιασμό και τη δέσμευσή τους.
Η προστασία του περιβάλλοντος είναι ευθύνη όλων μας και είμαστε περήφανοι που το νηπιαγωγείο μας αποτελεί ενεργό μέρος αυτής της προσπάθειας.
Συνεχίζουμε δυναμικά, με την υπόσχεση να προστατεύουμε και να φροντίζουμε τη φύση, γιατί όπως λέμε και στο σύνθημά μας, “Το σπίτι μας είναι η φύση!! Μη σπαταλάς, φρόντισε για εμάς!!”.
Επίσκεψη στο Δημοτικό Σχολείο Κιτσίου
Με μεγάλη χαρά και ιδιαίτερο ενθουσιασμό επισκεφθήκαμε με τα νήπια του σχολείου μας το Δημοτικό Σχολείο Κιτσιού επιθυμώντας μια πρώτη γνωριμία των παιδιών με το καινούριο σχολικό περιβάλλον που θα τα φιλοξενήσει την επόμενη χρονιά.
Μας υποδέχθηκε η Διευθύντρια του σχολείου η οποία μας ξενάγησε σε όλους τους χώρους του σχολείου.
Κατά τη διάρκεια της ξενάγησης η Διευθύντρια οδήγησε τα παιδιά μέσα σε πολλές τάξεις και έτσι οι μικροί μαθητές μας είχαν την ευκαιρία να δουν από κοντά τις τάξεις της Μουσικής , της Πληροφορικής, των Αγγλικών αλλά και και τους κοινόχρηστους χώρους.
Λίγο πριν ολοκληρωθεί η επίσκεψή μας τα παιδιά μπήκαν στην αίθουσα της Πρώτης τάξης όπου είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν αλλά και να συμμετέχουν στο μάθημα των Μαθηματικών.
Χάρη στη θερμή υποδοχή της Διευθύντριας και του εκπαιδευτικών του Δημοτικού Σχολείου Κιτσίου οι μαθητές μας απόλαυσαν την πρώτη τους επαφή με το Δημοτικό και ήδη ανυπομονούν να ξεκινήσουν το ταξίδι τους στο νέο τους Σχολείο. Ευχαριστούμε πολύ τη Διευθύντρια και τους συναδέλφους εκπαιδευτικούς για τη συνεργασία και την όμορφη εμπειρία!
Μια βόλτα στο Δάσος
Επισκεφθήκαμε το Δάσος της Καισαριανής και με τη βοήθεια των υπεύθυνων της ομάδας ΔΡΩ τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να γίνουν εξερευνητές και να ανακαλύψουν τις ομορφιές του δάσους. Περπάτησαν σε μονοπάτια ανάμεσα στα δέντρα.
Παρατήρησαν διάφορα ευρήματα που μοιράστηκαν μαζί μας οι υπεύθυνοι του προγράμματος και άκουσαν τιτιβίσματα διαφορετικών πουλιών. Με τη βοήθεια της πυξίδας προσανατολίστηκαν στο χώρο και κάνοντας χρήση μεγεθυντικών φακών ανακάλυψαν στοιχεία του δάσους.
Παρατήρησαν αποτυπώματα ζώων και δημιούργησαν. Προβληματίστηκαν σχετικά με τους κινδύνους που απειλούν το δάσος και εξέφρασαν τις ανησυχίες τους.
Αποχαιρετήσαμε το δάσος παίρνοντας μαζί μας όμορφες εικόνες και αρώματα της φύσης.
Οικοκώδικας
Στα πλαίσια του περιβαλλοντικού προγράμματος που υλοποιήθηκε φέτος στο νηπιαγωγείο μας οι μαθητές σκέφτηκαν και έγραψαν τους κανόνες περιβαλλοντικής συμπεριφοράς που θα ήθελαν να τηρούνται στο σχολείο και στο σπίτι, δημιουργώντας τον Οικοκώδικα του σχολείου μας.
Μέσα από τον Οικοκώδικα μαθητές και εκπαιδευτικοί επικοινωνούν τις ιδέες και τις επιθυμίες τους και παράλληλα αντικατοπτρίζονται οι στόχοι του προγράμματος και η δέσμευση της σχολικής κοινότητας σε αυτούς.
Μπαταρίες για Ανακύκλωση! Η Σπουδαία Δουλειά των παιδιών!
Κατά τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς, οι μικροί μαθητές του νηπιαγωγείου μας έκαναν μια σπουδαία δουλειά στη συλλογή μπαταριών. Έμαθαν για τη σημασία της ανακύκλωσης και της προστασίας του περιβάλλοντος. Οι μαθητές συγκέντρωσαν πολλές μπαταρίες που δεν χρησιμοποιούνταν πια, τις έβαλαν στον ειδικό κάδο και τις έστειλαν για ανακύκλωση.
Αυτή η προσπάθεια όχι μόνο βοήθησε το περιβάλλον, αλλά και έμαθε στα παιδιά πόσο σημαντικό είναι να φροντίζουμε τη Γη μας από μικρή ηλικία.
Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά για την επιτυχημένη συλλογή μπαταριών!