«Wonderful Fairy tales in kindergarten» 2021-22

eTwinning 2021-2022Wonderful fairy tales in kindergarden1

Tο νηπιαγωγείο μας για πρώτη φορά είναι στην ευχάριστη θέση να αποτελεί μέλος της Ευρωπαϊκής κοινότητας του e-Twinning και να συμμετέχει σε κοινό ευρωπαϊκό έργο με τίτλο:

«Wonderful Fairy-tales in kindergarten»

Το έργο θα υλοποιηθεί συνεργατικά με νηπιαγωγεία από 7 ευρωπαϊκές  χώρες και άλλων πόλεων της Ελλάδας.
Μέσα από συνεργατικές δραστηριότητες τα παιδιά θα έρθουν σε επαφή με μαθητές από άλλες ευρωπαϊκές χώρες και θα αλληλοεπιδράσουν μαζί τους μέσα από τον μαγικό χώρο των παραμυθιών.
Στόχος του προγράμματος είναι οι μαθητές μας να αναπτύξουν δεξιότητες επικοινωνίας  και να υιοθετήσουν στάσεις σεβασμού και αποδοχής της διαφορετικότητας. Παράλληλα θα καλλιεργήσουν ποικίλες γνωστικές δεξιότητες  και θα αναπτύξουν τις γνώσεις τους στη χρήση των Τεχνολογιών Πληροφορίας και Επικοινωνίας  ΤΠΕ. Επίσης σκοπός είναι η συνεργασία και την διάχυση καλών πρακτικών στην εκπαιδευτική κοινότητα, σε συναδέλφους και στην τοπική κοινωνία.

Λίγα λόγια για το e-Twinning    etwinning ph

Το eTwinning αποτελεί μια πρωτοβουλία της Ευρωπαϊκής Επιτροπής μέσω της οποίας σχολεία από διαφορετικές ευρωπαϊκές χώρες με τη χρήση των Τεχνολογιών Πληροφορίας και Επικοινωνίας (ΤΠΕ) συνεργάζονται ώστε να αποκομίσουν παιδαγωγικά, κοινωνικά και πολιτισμικά οφέλη. Δίνει στα σχολεία την ευκαιρία να μάθουν μαζί, να μοιραστούν τις απόψεις τους και να δημιουργήσουν καινούργιες φιλίες

Το eTwinning (https://www.etwinning.net), η Κοινότητα των Σχολείων της Ευρώπης, είναι μια ασφαλής διαδικτυακή πλατφόρμα που παρέχει ευρύ φάσμα δυνατοτήτων για συνεργατικές δραστηριότητες όπως κοινά έργα σχολείων σε υπερεθνικό αλλά και σε εθνικό επίπεδο.

«Aν θέλετε τα παιδιά σας να είναι έξυπνα, διαβάστε τους παραμύθια.

Αν θέλετε τα παιδιά σας να είναι περισσότερο έξυπνα, διαβάστε τους περισσότερα παραμύθια.»

(Άλμπερτ Αϊνστάιν)

“Γνωρίζουμε τους νέους μας φίλους”

Ξεκινήσαμε καινούριες φιλίες, δημιουργούμε γέφυρες επικοινωνίας και θετικής αλληλεπίδρασης!

The Logos of our project

Wonderful fairy tales in kindergarden1 1   Common logo eTwinning

Το παραμύθι μας!

“Η Μάγισσα και η Νεράιδα του Φεγγαριού”

Γράφτηκε και Εικονογραφήθηκε από τα παιδιά!

Το βιβλίο μας!

“The Laki Laki duck”  inspire us!

Το βιβλίο που δημιουργήθηκε με τα παραμύθια των όλων των συνεργαζόμενων νηπιαγωγείων!

sb

Ανταλλαγή ευχών αγάπης!

Γιορτάζουμε την Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου!

Συνεργαστήκαμε με τους εταίρους μας.

Πραγματοποιήσαμε δράσεις φιλαναγνωσίας και δημιουργήσαμε αφίσες με τα δικά μας μηνύματα!

Μετάβαση στο padlet.com

Μιλήσαμε για τον Πόλεμο και την Ειρήνη και επικοινωνήσαμε το μήνυμα μας

“Θέλουμε μόνο Ειρήνη!”

b16ce48ab opt

Συνεργατικό βίντεο με μηνύματα ειρήνης από όλα τα παιδιά των συμμετεχόντων σχολείων.

Διαδραστικός πίνακας με ενδεικτικά παιχνίδια που δημιουργήθηκαν!

Πασχαλινές ευχές που ταξιδεύουν!

Thank youeaster cards Πολωνια

Οι ήρωες όλων των νηπιαγωγείων για το συνεργατικό παραμύθι

Ψηφίσαμε  για τον δικό μας ήρωα με την συμμετοχή των γονέων, Νικητής

“Το άσπρο κουταβάκι”

our Hero

Το παραμύθι ξεκίνησε και το κάθε νηπιαγωγείο παραδίδει την σκυτάλη στο επόμενο! Το παραμύθι συνεχίζεται με  νέα στοιχεία στη συγγραφή εξελίσοντας  την υπόθεση…  παρακολουθούσαμε με αγωνία!!

Η δική μας συμβολή στο παραμύθι και την εικονογράφηση

ct

Το συνεργατικό μας Παραμύθι

eis

“The princess, the ninja and the magic recipe of love!”

es

Μετάβαση στο padlet.com

Το συνεργατικό μας ταξίδι στον κόσμο των παραμυθιών έφτασε στο τέλος του!

Απολαύστε τις δράσεις μας κάνοντας κλικ στον παρακάτω σύνδεσμο!

1

Το ταξίδι μας στον μαγικό κόσμο του eTwinning τελείωσε και επίσημα!

Λάβαμε την Ετικέτα Ποιότητας και είμαστε πολύ χαρούμενοι!

Συγχαρητήρια σε όλους τους  μαθητές και μαθήτριες του Νηπιαγωγείου μας !

Et μ

Et M