ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΣΤΟ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2021-22

ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΦΑΡΡΩΝ

ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΕΤΟΥΣ 2021-2022

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΕΓΓΡΑΦΩΝ:   1-20 ΜΑΡΤΙΟΥ 2021 ( αφορά παιδιά που έχουν γεννηθεί το 2017)

ΠΡΟΣΟΧΗ

1. Οι εγγραφές στα δημόσια νηπιαγωγεία γενικής παιδείας, για το σχολικό έτος 2021-2022  γίνονται μέσω της Ενιαίας Ψηφιακής Πύλης της Δημόσιας Διοίκησης (gov.gr) με υποβολή ηλεκτρονικής αίτησης εγγραφής, την οποία υποβάλλουν οι γονείς/κηδεμόνες των νηπίων/προνηπίων για το νηπιαγωγείο που ανήκουν, βάσει της διεύθυνσης κατοικίας τους και σύμφωνα με τα όρια της σχολικής περιφέρειας του νηπιαγωγείου. Μπαίνοντας στο gov.gr  και συγκεκριμένα στο  https://proti-eggrafi.services.gov.gr  ακολουθείτε τις οδηγίες . Θα πρέπει να γνωρίζετε τους κωδικούς  taxisnet.

Σε περιπτώσεις γονέων/κηδεμόνων που αδυνατούν να κάνουν χρήση της ηλεκτρονικής υπηρεσίας «Πρώτη Εγγραφή» της Ενιαίας Ψηφιακής Πύλης (gov.gr), η αίτηση μπορεί να υποβληθεί με παρουσία στο νηπιαγωγείο. ( να γνωρίζει τους κωδικούς taxisnet– να έχει μαζί του το αποδεικτικό μονίμου κατοικίας- το βιβλιάριο εμβολίων του παιδιού, υπεύθυνη δήλωση και του άλλου γονέα με την οποία συναινεί στην εγγραφή ).

1. Θα απαιτηθεί όμως εκτός της υποχρεωτικής ηλεκτρονικής εγγραφής να προσκομίσετε και στο σχολείο δικαιολογητικά τα οποία είναι.

α.        Ατομικό δελτίο υγείας. ( το παραλαμβάνεται από το σχολείο και μετά την επίσκεψη σε γιατρό το επιστρέφετε πάλι στο σχολείο).

β.        Το βιβλιάριο υγείας του μαθητή ( να φαίνονται τα εμβόλια).

γ.        Γνωμάτευση από Κ.Ε.Σ.Υ. εφόσον υπάρχουν ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες.

Ολόκληρη την εγκύκλιο μπορείτε να τη βρείτε στο ιστολόγιο του Νηπιαγωγείου πληκτρολογώντας στη google  ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΦΑΡΡΩΝ.

ΟΙ ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΔΕΝ ΑΦΟΡΟΥΝ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΦΟΙΤΟΥΝ (ΠΡΟΝΗΠΙΑ).

Προαιρετικά, οι μαθητές /τριες μπορούν να εγγράφονται και στο Ολοήμερο Πρόγραμμα χωρίς προϋποθέσεις.

Σε κάθε περίπτωση για πληροφορίες  προτείνεται η επικοινωνία με το σχολείο στο τηλέφωνο 2694062041 ή στο κινητό 6972075915

Ο ΠΡΟΪΣΤΑΜΕΝΟΣ

ΠΑΝΑΓΟΠΟΥΛΟΣ ΔΙΟΝΥΣΙΟΣ