Δράση συγκέντρωσης τροφίμων για Το χαμόγελο του παιδιού.

Με πολύ χαρά και φέτος τα παιδιά του Δημοτικού Σχολείου Φαρρών και του Νηπιαγωγείου Φαρρών και τη συμβολή των γονιών τους συγκέντρωσαν τρόφιμα για τον εθελοντικό οργανισμό για τα παιδιά << Το χαμόγελο του παιδιού>>.

thumbnail 3

Ενδοσχολική δράση με θέμα τη διαφορετικότητα.

Την Πέμπτη 4 Απριλίου 2024 στα πλαίσια του σχεδίου δράσης πραγματοποιήθηκε ενδοσχολική δράση με θέμα τη διαφορετικότητα διάρκειας δύο διδακτικών ωρών

Η δράση πραγματοποιήθηκε από κοινού με το Δημοτικό Σχολείο Φαρρών .

Επισκέφτηκε το σχολείο μας η Κοινωνική Λειτουργός του  Κέντρου Κοινότητας με Διευρυμένη Δράση Στήριξης Ρομά του Δήμου Ερυμάνθου Κ. Θεοδωρακοπούλου Γεωργία η οποία μίλησε στα παιδιά και πραγματοποίησε μαζί τους μια σειρά από δραστηριότητες σχετικές με το θέμα.

thumbnail 2

thumbnail 1

Εκπαιδευτική επίσκεψη στο Πνευματικό Κέντρο Φαρρών- Παρακολούθηση Θεατρικής Παράστασης

Πραγματοποιήθηκε εκπαιδευτική επίσκεψη την  Τετάρτη 20  Μαρτίου 2024 στο Πνευματικό Κέντρο Φαρρών προκειμένου οι μαθητές να παρακολουθήσουν  από κοινού με το Δημοτικό Σχολείο Φαρρών τη Θεατρική Παράσταση              << Παράλληλες Κίτρινες Γραμμές >>  από τη θεατρική ομάδα τεχνών Α(r)ct .

Πρόκειται για ένα έργο διαδραστικό που μας δίνει τη δυνατότητα να αντιληφθούμε πως βιώνει την καθημερινότητα ένα παιδί με αυτισμό, τις λεπτομέρειες στις οποίες εστιάζει και τα μικροπράγματα που του δημιουργούν σύγχυση ή ενθουσιασμό.

Στόχος του συγκεκριμένου έργου είναι να οξύνει την ενσυναίσθηση, τη συσχέτιση και την αντίληψη των παιδιών ως προς τον συνάνθρωπο και το κοινωνικό σύνολο αλλά και την υγιή σχέση με το εγώ.

thumbnail 9

thumbnail 10

Αποκριάτικο πάρτι στο Νηπιαγωγείο

Την Παρασκευή 15 Μαρτίου πραγματοποιήσαμε στο Νηπιαγωγείο μας το καθιερωμένο αποκριάτικο πάρτι. Τα παιδιά ήταν μεταμφιεσμένα με τις  αποκριάτικες στολές τους και είχαν φέρει γλυκές και αλμυρές λιχουδιές από το σπίτι καθώς και διάφορα σνακ που καταναλώνονται στα πάρτι. Επίσης προσκαλέσαμε τα παιδιά των Α  και Β τάξεων του Δημοτικού σχολείου μαζί με τις δασκάλες τους . Η χαρά των παιδιών ήταν πολύ μεγάλη καθώς διασκέδασαν με τους παλιούς συμμαθητές τους.

thumbnail 11

thumbnail 12

thumbnail 13

Εκπαιδευτική επίσκεψη στο εργαστήριο κατασκευής μάσκας και καπέλου

Την Τρίτη 20 Φεβρουαρίου επισκεφτήκαμε από κοινού με το Δημοτικό Σχολείο Φαρρών το εργαστήριο κατασκευής μάσκας και καπέλου στα παλαιά σφαγεία στη Πάτρα.

thumbnail 3

thumbnail 2

thumbnail 1 1

Υγιεινή διατροφή

Τη Δευτέρα 12 Φεβρουαρίου 2024  στα πλαίσια της ευαισθητοποίησης των παιδιών στην υγιεινή διατροφή και ιδιαίτερα στο << δεκατιανό>> διατροφολόγος παρουσίασε στα παιδιά του Νηπιαγωγείου και του Δημοτικού μέσα από σύντομη παρουσίαση τα οφέλη της υγιεινής διατροφής. Ακολούθησε μοίρασμα μπανανών στα παιδιά.

Μαθήματα πυρόσβεσης από πυροσβέστες και εθελοντές πυροσβέστες

Στα σχολεία μας ( Δημοτικό και Νηπιαγωγείο) σήμερα Πέμπτη 25 Ιανουαρίου παραδόθησαν μαθήματα πυρόσβεσης από επαγγελματίες του πυροσβεστικού σώματος αλλά και από εθελοντές πυροσβέστες μέλη της Εθελοντικής Ομάδας Πυρόσβεσης Διάσωσης (Ε.Ο.ΠΥ.Δ).Στην συνέχεια μικροί μεγάλοι έπαιξαν ένα παιχνίδι προσομοίωσης ( Σβήσε τη φωτιά στο σπίτι ).

thumbnail 9

thumbnail 4 1