Γιορτή λήξης σχ. έτους 2023-24

Την Πέμπτη 13 Ιουνίου το απόγευμα πραγματοποιήθηκε από κοινού με το Δημοτικό Σχολείο Φαρρών η γιορτή λήξης για το σχολικό έτος 2023-24. Το Νηπιαγωγείο μας παρουσίασε το θεατρικό << Ο κύκλος του νερού>> στα πλαίσια υλοποίησης του Προγράμματος Περιβαλλοντικής με τίτλο << Νερό-Πηγή ζωής>>. Επίσης είπαμε τραγούδια και ποιήματα.

Χωρίς τίτλο

Μετάβαση στο Δημοτικό

Κατά τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς πραγματοποιήθηκαν πλήθος δράσεων από κοινού με το Δημοτικό Σχολείο Φαρρών. Οι δράσεις αυτές αφορούσαν τόσο επισκέψεις ( αμφότερες) και κοινές διδακτικές με ειδικότητες εκπαιδευτικών και δασκάλων όσο και συμμετοχή σε δράσεις με εξωτερικούς επισκέπτες. Επίσης πραγματοποιήθηκαν επισκέψεις εκπαιδευτικές και ψυχαγωγικές οι οποίες έδωσαν την ευκαιρία στα παιδιά του Νηπιαγωγείου να γνωρίσουν καλύτερα το χώρο του Δημοτικού Σχολείου και τον τρόπο λειτουργίας του.

thumbnail 19

thumbnail 18

thumbnail 17

thumbnail 16

thumbnail 15

thumbnail 14

thumbnail 11

thumbnail 13

thumbnail 12

thumbnail 10

thumbnail 6

thumbnail 9

thumbnail 8

thumbnail 7

thumbnail 5

thumbnail 4

thumbnail 2

thumbnail 1

Δράσεις για το σχέδιο Το σχολείο μια φωλιά, μια ζεστή αγκαλιά

Ακόμα μερικές φωτογραφίες από τις δραστηριότητες που έγιναν κατά τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς.

Δημιουργία αφισών και παρουσιάσεις από τα παιδιά.

thumbnail 28

thumbnail 14

thumbnail 29

thumbnail 12

thumbnail 1 120230529 122008

Επιμορφώσεις

thumbnail 13

thumbnail 21

Δράσεις για το σχέδιο To σχολείο μια φωλιά -μια ζεστή αγκαλιά

Με την ολοκλήρωση του σχεδίου δράσης βλέπουμε στιγμές από την αρχή της σχολικής χρονιάς μέχρι την ολοκλήρωσή της.

Κανόνες

thumbnail 2 1

thumbnail 3 1

Παιχνίδια γνωριμίας ,κινητικά ,ομαδικά….

thumbnail 26

thumbnail 19

thumbnail 15

thumbnail 11

thumbnail 16

thumbnail 10

thumbnail 9

thumbnail 8

Παράδοση πλαστικά καπάκια

Το Νηπιαγωγείο μας συμμετέχοντας στη δράση ευέλικτα καπάκια συγκέντρωσε 10 κιλά και τα παρέδωσε την Πέμπτη 25 /5/2024 προκειμένου να αγοραστεί εξοπλισμός για τα ειδικά σχολεία. Αξίζουν συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά και τους γονείς τους για την προσπάθεια.

thumbnail 7 1

Εκπαιδευτική Παρέμβαση με θέμα τα δικαιώματα των παιδιών

Την Πέμπτη 16 Μαϊου 2024 επισκέφτηκε τα σχολεία μας η Ψυχολόγος από το << Χαμόγελο του παιδιού >> κ. Ψωμαθιανού Αλεξάνδρα και υλοποίησε από κοινού με τις Α και Β τάξεις του Δημοτικού Σχολείου Φαρρών την εκπαιδευτική παρέμβαση με θέμα << Τα δικαιώματα του παιδιού>>.

thumbnail 7

thumbnail 6

thumbnail 5

thumbnail 4

thumbnail 3

thumbnail 2

Επίσκεψη οδοντιάτρου στο Νηπιαγωγείο μας

Την Τρίτη 14 Μαϊου 2024 πραγματοποίησε επίσκεψη στα σχολεία μας ο οδοντίατρος του Κέντρου Υγείας Χαλανδρίτσας κ. Δημήτριος Μακρυπούλιας ο οποίος ενημέρωσε τα παιδιά για την πρόληψη και την τήρηση των κανόνων της στοματικής υγιεινής.

thumbnail 1