Εκπαιδευτική επίσκεψη στο εργαστήριο κατασκευής μάσκας και καπέλου

Την Τρίτη 20 Φεβρουαρίου επισκεφτήκαμε από κοινού με το Δημοτικό Σχολείο Φαρρών το εργαστήριο κατασκευής μάσκας και καπέλου στα παλαιά σφαγεία στη Πάτρα.

thumbnail 8

thumbnail 7

thumbnail 6

thumbnail 5

thumbnail 4

thumbnail 3

thumbnail 2

thumbnail 1

thumbnail 1 1

Υγιεινή διατροφή

Τη Δευτέρα 12 Φεβρουαρίου 2024  στα πλαίσια της ευαισθητοποίησης των παιδιών στην υγιεινή διατροφή και ιδιαίτερα στο << δεκατιανό>> διατροφολόγος παρουσίασε στα παιδιά του Νηπιαγωγείου και του Δημοτικού μέσα από σύντομη παρουσίαση τα οφέλη της υγιεινής διατροφής. Ακολούθησε μοίρασμα μπανανών στα παιδιά.

Μαθήματα πυρόσβεσης από πυροσβέστες και εθελοντές πυροσβέστες

Στα σχολεία μας ( Δημοτικό και Νηπιαγωγείο) σήμερα Πέμπτη 25 Ιανουαρίου παραδόθησαν μαθήματα πυρόσβεσης από επαγγελματίες του πυροσβεστικού σώματος αλλά και από εθελοντές πυροσβέστες μέλη της Εθελοντικής Ομάδας Πυρόσβεσης Διάσωσης (Ε.Ο.ΠΥ.Δ).Στην συνέχεια μικροί μεγάλοι έπαιξαν ένα παιχνίδι προσομοίωσης ( Σβήσε τη φωτιά στο σπίτι ).

thumbnail 9

thumbnail 8

thumbnail 7

thumbnail 6

thumbnail 5

thumbnail 4 1

thumbnail 3 1

thumbnail 2 1

thumbnail 1

Επίσκεψη στο Νηπιαγωγείο της Β τάξης του Δημοτικού σχολείου.

Την Δευτέρα 22 Ιανουαρίου επισκέφτηκε το σχολείο μας η Β τάξη του Δημοτικού Σχολείου μαζί με τη δασκάλα της μουσικής κ. Διονυσία και μας παρουσίασαν το τραγούδι ντίλι  ντίλι το καντήλι.

20240122 092641

20240122 092608 1

20240122 092606

Κοπή βασιλόπιτας

Την Πέμπτη 18 Ιανουαρίου κόψαμε από κοινού με το Δημοτικό Σχολείο Φαρρών τη Βασιλόπιτα  για το νέο έτος. Την Βασιλόπιτα ευλόγησε ο Ιερέας του χωριού και ήταν προσφορά του συλλόγου γονέων και Κηδεμόνων.

20240118 113624

20240118 113319

20240118 113338

Εγκύκλιοι για την επιστροφή στα σχολεία μετά από τις διακοπές για τα Χριστούγεννα.

Σύμφωνα με τις από 04-01-2024 οδηγίες του Εθνικού Οργανισμού Δημόσιας Υγείας (ΕΟΔΥ), και προκειμένου να μειωθεί ο κίνδυνος μετάδοσης των λοιμώξεων του αναπνευστικού (λοιμώξεις από τον ιό SARS-CoV-2, γρίπη κ.α.) στο σχολικό περιβάλλον συστήνεται η τήρηση των ακόλουθων βασικών μέτρων από εκπαιδευτικούς, μαθητές και λοιπό προσωπικό των σχολικών μονάδων Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης:

• Τακτικό πλύσιμο των χεριών

• Όταν τα χέρια είναι εμφανώς λερωμένα (σαπούνι και νερό)

• Πριν και μετά: -Την προετοιμασία ή χορήγηση γεύματος – Το γεύμα – Τη χρήση της τουαλέτας

• Το πλύσιμο των χεριών με υγρό σαπούνι και νερό, για τουλάχιστον 20 δευτερόλεπτα, θα ακολουθείται από προσεκτικό στέγνωμα με χάρτινες χειροπετσέτες μιας χρήσης και απόρριψή τους στους κάδους απορριμμάτων.

• Εναλλακτικά, συστήνεται η εφαρμογή αλκοολούχου αντισηπτικού διαλύματος.
  • Καλός αερισμός  των  εσωτερικών  χώρων  διδασκαλίας.  Συστήνεται  να  ανοίγονται  τα  παράθυρα τακτικά για τη βελτίωση του αερισμού.
  • Αποφυγή ανεπαρκώς αεριζόμενων χώρων με συνωστισμό ατόμων (π.χ. διάδρομοι, σκάλες, χρήση ασανσέρ).
  • Αποφυγή συγκεντρώσεων πολλών ατόμων – τήρηση φυσικών αποστάσεων.

• Αποφυγή αγγίγματος προσώπου, μύτης, ματιών και στόματος και πλύσιμο των χεριών καλά πριν και μετά από αυτό.
  • Βήχας ή φτέρνισμα στον αγκώνα ή σε χαρτομάντιλο. Αν χρησιμοποιηθεί χαρτομάντιλο, θα πρέπει να πεταχτεί προσεκτικά μετά από μία μόνο χρήση και να ακολουθήσει πλύσιμο των χεριών.
  • Εάν κάποιος/α μαθητής/τρια παρουσιάζει συμπτώματα λοίμωξης του αναπνευστικού (πονόλαιμο, βήχα, καταρροή) ή έχει θετικό αποτέλεσμα εργαστηριακού ελέγχου για αναπνευστικό παθογόνο όπως SARS-CoV-2, ιό γρίπης ή RSV, συστήνεται να παραμένει στο σπίτι και να περιορίσει τις επαφές του με άλλα άτομα.
  • Η παραμονή στο σπίτι συστήνεται μέχρι την υποχώρηση ή βελτίωση των συμπτωμάτων και την ολοκλήρωση τουλάχιστον 24 ωρών από την πλήρη υποχώρηση του πυρετού (χωρίς τη λήψη αντιπυρετικών σκευασμάτων).

Παρακαλούμε τους/τις Διευθυντές/ντριες των σχολικών μονάδων για την ενημέρωση όλων των εμπλεκομένων.

Παρακάτω παραθέτουμε τις σχετικές εγκυκλίους για την τήρηση των μέτρων αλλά και για την καταμέτρηση των απουσιών σε περίπτωση νόσησης.

ΜΕΤΡΑ