Εγγραφές μαθητών/τριών στα Νηπιαγωγεία για το σχ. έτος 2024-2025

Οι εγγραφές μαθητών/τριών στα Δημόσια Νηπιαγωγεία και Δημοτικά Σχολεία

της χώρας για το σχολικό έτος 2024-2025
,
παρατείνονται μέχρι και την Τετάρτη 27 Μαρτίου 2024.

Μπορείτε να διαβάσετε την εγκύκλιο εγγραφών μαθητών/τριών στα Νηπιαγωγεία για το σχολικό έτος 2024-25

Φέτος στο νηπιαγωγείο θα εγγραφούν:

1. υποχρεωτικά όλα τα νήπια α΄ νηπιακής ηλικίας (νήπια), που γεννήθηκαν από 1/1/2019 έως και 31/12/2019.
  2. υποχρεωτικά όλα τα νήπια β΄ νηπιακής ηλικίας (προνήπια), που γεννήθηκαν από 1/1/2020 έως και 31/12/2020.

Η εγγραφή πρoνηπίου στο δεύτερο έτος του Νηπιαγωγείου γίνεται αυτεπάγγελτα και  ο γονέας δηλώνει αν επιθυμεί την συμμετοχή του μαθητή στο ολοήμερο τμήμα αργότερα με νεα εγκύκλιο τον Μάϊο.

ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ Η ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΑΙΤΗΣΗ ΕΓΓΡΑΦΗΣ ΚΑΙ ΤΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΕΓΓΡΑΦΗΣ

1. Οι εγγραφές στα δημόσια νηπιαγωγεία γενικής παιδείας, για το σχολικό έτος 2024-2025  γίνονται σύμφωνα με το ΦΕΚ 1767/08-05-2020 μέσω της Ενιαίας Ψηφιακής Πύλης της Δημόσιας Διοίκησης (https://proti-eggrafi.services.gov.gr/)  με υποβολή ηλεκτρονικής αίτησης εγγραφής, την οποία υποβάλλουν οι γονείς/κηδεμόνες των νηπίων/προνηπίων για το νηπιαγωγείο που ανήκουν, βάσει της διεύθυνσης κατοικίας τους και σύμφωνα με τα όρια της σχολικής περιφέρειας του νηπιαγωγείου. (Σχολική Περιφέρεια Νηπιαγωγείου Εξοχής. Ο οικισμός και η ευρύτερη περιοχή της Εξοχής ). Οι γονείς/κηδεμόνες των νηπίων/προνηπίων, κατά την είσοδό τους στην ηλεκτρονική Υπηρεσία «Πρώτη Εγγραφή» της Ενιαίας Ψηφιακής Πύλης (https://proti-eggrafi.services.gov.gr/)  αυθεντικοποιούνται με την χρήση των κωδικών διαπιστευτηρίων της Γενικής Γραμματείας Πληροφοριακών Συστημάτων Δημόσιας Διοίκησης του Υπουργείου Ψηφιακής Διακυβέρνησης (taxisnet).
  2.  Οι εγγραφές σε νηπιαγωγεία ειδικής αγωγής ή σε ιδιωτικά νηπιαγωγεία δεν εξυπηρετούνται μέσω της ηλεκτρονικής υπηρεσίας «Πρώτη Εγγραφή» και οι γονείς/κηδεμόνες απευθύνονται για την εγγραφή των μαθητών/τριών αυτοπροσώπως στις συγκεκριμένες σχολικές μονάδες.
  3. Σε περιπτώσεις γονέων/κηδεμόνων που αδυνατούν να κάνουν χρήση της ηλεκτρονικής υπηρεσίας «Πρώτη Εγγραφή» της Ενιαίας Ψηφιακής Πύλης η αίτηση μπορεί να υποβληθεί με παρουσία στο νηπιαγωγείο.

Η φοίτηση τόσο των προνηπίων όσο και των νηπίων είναι ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ.

Επισημαίνεται ότι για την εγγραφή και φοίτηση των μαθητών /τριων στο ολοήμερο πρόγραμμα δεν απαιτείται η προσκόμιση δικαιολογητικών, αφού όλες οι αιτήσεις γίνονται δεκτές ανεξαιρέτως.

ΕΓΓΡΑΦΑ ΠΟΥ ΠΡΟΣΚΟΜΙΖΟΝΤΑΙ ΣΤΗ ΣΧΟΛΙΚΗ ΜΟΝΑΔΑ (ΚΑΤΟΠΙΝ ΡΑΝΤΕΒΟΥ)

1Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή (Α.Δ.Υ.Μ.) που συμπληρώνει ο παιδίατρος.

2. Φωτοτυπία των σελίδων εμβολιασμού και της πρώτης σελίδας με τα στοιχεία του μαθητή από το Βιβλιάριο Υγείας.

3.Υπεύθυνη δήλωση συναίνεσης έτερου γονέα για εγγραφή στο υποχρεωτικό και στο ολοήμερο πρόγραμμα.

ΠΡΟΣΘΕΤΑ ΚΑΤΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ

1.Εάν το παιδί πάσχει από χρόνια ασθένεια, φωτοτυπία σχετικής ιατρικής γνωμάτευσης.

2.Βεβαίωση από ΚΕΔΑΣΥ ή Δημόσιο Ιατροπαιδαγωγικό Κέντρο ή άλλη αρμόδια δημόσια υπηρεσία σε περίπτωση μαθητών-τριων με αναπηρία ή ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες.

3.Φωτοτυπία Δικαστικής Απόφασης ή Ιδιωτικού Συμφωνητικού Επιμέλειας (σε περίπτωση διαζυγίου ή διάστασης).

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

Αν χρειάζεστε περισσότερες πληροφορίες  σχετικά με τις εγγραφές  απευθυνθείτε παρακαλώ τηλεφωνικά στο 2310358657 αποκλειστικά 12:30΄ –  13.00 ΄.

Eπικοινωνία και μέσω mail στο : mail@nip-exoch.thess.sch.gr

Ευχαριστούμε