Πάσχα…φέτος αλλιώς(ΜΕΝΟΥΜΕ ΣΠΙΤΙ)

Απρ 20207

Αγαπητά μας παιδιά!!! Καλημέρα σας!!!

Πλησιάζει λοιπόν το Πάσχα και παραμένουμε όλοι στο σπίτι!!!

Όμως εμείς συνεχίζουμε την επικοινωνία μας και πάμε να μάθουμε για το  Πάσχα.Τι γιορτάζουμε το Πάσχα; Τι είναι η Μεγάλη Εβδομάδα;

Είμαστε σίγουρες πως γνωρίζετε αρκετά πράγματα!!!

Στο παρακάτω βίντεο μπορείτε να παρακολουθήσετε την ιστορία του Πάσχα.

όπως και σε αυτό από KIDePEDIA,όπου ο Πέρης εξηγεί στην Κάτια τι γιορτάζουμε το Πάσχα και την Μ Εβδομάδα.

Ας δούμε τώρα στους παρακάτω πίνακες αναφοράς ποια είναι τα έθιμα του Πάσχα.

1η δραστηριότητα

Εσείς μπορείτε να ζωγραφίσετε ένα αγαπημένο σας έθιμο;

Ζωγραφίστε και στείλτε μας την ζωγραφιά σας

Τους πίνακες τους δανειστήκαμε από την παρακάτω σελίδα

Δείτε τώρα αγαπημένα μας παιδιά στον πίνακα που φτιάξαμε  με τη σειρά πως έγιναν τα γεγονότα την Μ Εβδομάδα.

1η εικόνα/γεγονός: Η Ανάσταση του Λαζάρου

2η εικόνα/γεγονός: Η είσοδος στα Ιεροσόλυμα

3η εικόνα/γεγονός:Ο Μυστικός Δείπνος

4η εικόνα/γεγονός: Η Σταύρωση του Χριστού

5η εικόνα/γεγονός: Η Αποκαθήλωση

6η εικόνα/γεγονός: Η Ανάσταση του Χριστού.

2η δραστηριότητα

Ωραία!!! Τι λέτε τώρα; μπορούμε να  βάλουμε τα γεγονότα στη σειρά;Αν  είμασταν σχολείο ,θα συζητούσαμε τα γεγονότα και θα βάζατε τις εικόνες στη σειρά επίσης  θα περιγράφατε την κάθε εικόνα .Τώρα προσπαθήστε να το κάνετε το ίδιο ,με τη βοήθεια ενός μεγάλου στο παρακάτω παιγνίδι.Θα πρέπει να ενώσετε την κάθε εικόνα με το σωστό αριθμό στην αριθμογραμμή.

Δηλαδή την εικόνα με την Ανάσταση του Λαζάρου με ποιόν αριθμό θα την ενώνατε; Τι είπατε; Με το 1 είπατε; Σωστά!!!καταλάβατε ….μετά τι έγινε ….για θυμηθείτε…..

Όταν βάλετε στη σειρά τις εικόνες πατήστε το στρογγυλό μπλε κουμπάκι κάτω δεξιά,για να δείτε αν είναι σωστά.Αν έχετε  κάνει λάθος η εικόνα θα γίνει κόκκινη.Ξαναπροσπαθήστε!!!

Για να παίξετε το παιγνίδι πατήστε στον παρακάτω σύνδεσμο

Μπράβο σας!!! Είστε καταπληκτικά παιδάκια!!!

3η δραστηριότητα

Ας περάσουμε τώρα σε κάτι που σίγουρα θα σας αρέσει.Να κάνουμε μια κατασκευή.Τι λέτε να ξεκινήσουμε με αβγά πασχαλινά;

Μπορείτε να ζωγραφίσετε σε άσπρο χαρτί  μεγααάλο  αβγό και να το κόψετε.Επίσης να το διακοσμήσετε ή με σχεδιάκια μέσα (κύκλους, τριγωνάκια ,βουλίτσες …).Η αν έχετε χρωματιστά χαρτιά να σχεδιάσετε ένα μεγααάλο αβγό ,να το κόψετε και να κολλήσετε πάνω του ότι έχετε(χαρτάκια πολύχρωμα,από καραμέλες,από εφημερίδες,κουμπάκια….)

Σας χαιρετάμε με δύο τραγουδάκια.

Τα κάλαντα της Άνοιξης

ήρθε πάλι η πασχαλιά

γειά σας  παιδιά!!!!!!!

από κάτω από: ΜΕΝΟΥΜΕ ΣΠΙΤΙ δημιουργικές δραστηριότητες, ΠΑΣΧΑ| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Πάσχα…φέτος αλλιώς(ΜΕΝΟΥΜΕ ΣΠΙΤΙ)