Μαρ 201813

Έννοιες:

Σε όλους τους ανθρώπους δεν αρέσουν τα ίδια πράγματα.Οι προτιμήσεις διαφέρουν από άτομο σε άτομο και ένας τρόπος για να τις μάθουμε ,είναι να ρωτήσουμε.

Γλωσσικές έννοιες:Σου αρέσει,Προτίμηση,Προτιμάς.

Στόχοι:

Να μάθουν τα παιδιά να ρωτούν τις προτιμήσεις των άλλων.

Να ευαισθητοποιηθούν ώστε να τις λαμβάνουν υπόψη τους.

Να κατανοήσουν ότι ένας τρόπος ,για να τις μάθουν είναι να ρωτήσουν : “σου αρέσει;”

Να μάθουν να εκφράζουν τις δικές τους προτιμήσεις και τα δικά τους θέλω.

Η Μελίτσια και ο Γκίλμπο μας επισκέφτηκαν και μας μίλησαν για τις δικές τους προτιμήσεις.

Δραστηριότητες:

Αφήσαμε εικόνες από διάφορα αθλήματα στη μοκέτα,ανά δύο ίδιες.Ζητάμε να τις παρατηρήσουν.Αφού εξηγήσουμε τι είναι το καθένα και πως παίζεται,θέτουμε το ερώτημα:Ποιό άθλημα θα προτιμούσε ο βοηθός;Μετά τις απαντήσεις-υποθέσεις ζητάμε από το βοηθο  να μας δείξει τι προτιμά.

Παρατηρούμε ότι κάποιοι μάντεψαν σωστά και κάποιοι άλλοι όχι.Πως θα μπορούσαμε εξ αρχής να μάθουμε τι του άρεσε; Να τον ρωτήσουμε.Ο καθένας επιλέγει αυτό που του αρέσει και παρατηρούμε ότι κάποιοι έχουν την ίδια προτίμηση και κάποιοι όχι.

Πλάτη με πλάτη:

2 παιδιά κάθονται πλάτη με πλάτη,τους λέμε κάτι π.χ:ένα φαγητό ,ζώο ,παιγνίδι… και με την έκφραση του προσώπου τους μας δείχνουν αν τους αρέσει ή όχι.

Σας αρέσει η φακή;

Οι ελέφαντες; οι μπανάνες; το μπλε χρώμα;τα καράβια;

Ζωγραφίζουν τον εαυτό τους και τις προτιμήσεις τους.

Συνδέσαμε το σημερινό μας μάθημα και το δικαίωμα του καθενός στη δική του προτίμηση με την Παγκόσμια ημέρα κατά του σχολικού εκφοβισμού.

Φτιάξαμε αφίσα με τα πράγματα που μας αρέσουν και αυτά που δεν μας αρέσουν.

Επίσης μάθαμε το τραγούδι με τα ΝΑΙ και τα ΟΧΙ.Καταγράψαμε και ζωγραφίσαμε και τα δικά μας ΝΑΙ και ΟΧΙ.

από κάτω από: ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΩΓΗΣ ΥΓΕΙΑΣ:"ΒΗΜΑΤΑ ΓΙΑ ΤΗ ΖΩΗ"| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Μάθημα 18ο (Τι αρέσει σε μας και τι στους άλλους-όταν δεν μας αρέσει κάτι,το κοροϊδεύουμε;)

Μάρτιος 2018

6/8/1992: Η Βούλα Πατουλίδου κατακτά το χρυσό μετάλλιο στο δρόμο των 100 μέτρων με εμπόδια, στους Ολυμπιακούς Αγώνες της Βαρκελώνης.
Είναι το πρώτο χρυσό μετάλλιο στίβου που κατακτά η Ελλάδα σε Ολυμπιακούς Αγώνες μετά το 1912 και την επιτυχία του Κώστα Τσικλητήρα στο άλμα εις μήκος άνευ φόρας.

Μάρτιος 2018