Εικόνα κεφαλίδας ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΑΓΧΙΑΛΟΥ

Ημέρα: 3 Νοεμβρίου 2022

Happy Halloween-Trick or treat;

Ακούσαμε το ομώνυμο τραγούδι ….

αναλύσαμε τη διαδικασία του εθίμου και το αναπαραστήσαμε….

thumbnail IMG 9567 thumbnail IMG 9568  thumbnail IMG 9569

thumbnail IMG 9572  thumbnail IMG 9574 thumbnail IMG 9575

Ευχαριστούμε αγαπημένη μας κυρία Μαρία!!! Μας άρεσε και διασκεδάσαμε πολύ!! Ευτυχώς είχες λάβει τα μέτρα σου με το υπέροχο γλυφιτζουροφαντασματάκι και γλίτωσες τη φάρσα!!

Σκυταλοδρομία για την κλιματική αλλαγή “Running Out of Time”.

Με στόχο την παγκόσμια αφύπνιση για την αντιμετώπιση της κλιματικής αλλαγής και τη δημιουργία ενός βιώσιμου πλανήτη, η μαζικότερη σκυταλοδρομία Running Out of Time,  ξεκίνησε από τη Γλασκώβη της Σκωτίας στις 30 Σεπτεμβρίου ,με τελικό προορισμός της , το Sharm el-Sheikh της Αιγύπτου στις 6 Νοεμβρίου και την Σύνοδο των Ηνωμένων Εθνών (COP27) για την Κλιματική Αλλαγή.

Το Νηπιαγωγείο Αγχιάλου συμμετέχει στην παγκόσμια ημέρα δράσης σχολείων για την κλιματική αλλαγή και τη μεγαλύτερη σκυταλοδρομία «Running out of time” με σκυταλοδρομία με ποδήλατα!! Οι μαθητές ευαισθητοποιήθηκαν για την κλιματική αλλαγή , την υπερθέρμανση του πλανήτη, αποφάσισαν το δικό τους μήνυμα, έφτιαξαν  πλακάτ από χαρτόκουτα και οργάνωσαν σκυταλοδρομία  με ποδήλατα, στέλνοντας το δικό τους μήνυμα στους παγκόσμιους ηγέτες . Ευχαριστούμε για την υποστήριξη τον αντιδήμαρχο πολιτισμού και κοινωνικής μέριμνας του Δήμου Χαλκηδόνος κ. Διαμαντή και τον πρόεδρο της τοπικής κοινότητας κ. Συριανό.

thumbnail Image 1  2   4

image3  5 6  7

Ο χρόνος τελειώνει. Η ποιοτική εκπαίδευση για το κλίμα είναι ζωτικής σημασίας για την οικοδόμηση ενός βιώσιμου κόσμου.

Υποστηριζόμενο από blogs.sch.gr & Θέμα βασισμένο στο Lovecraft από τον Anders Norén