Σήμερα στα πλαίσια του προγράμματος μετάβασης που οργανώσαμε με το δημοτικό σχολείο μας , μια ευχάριστη έκπληξη περίμενε τα παιδιά του νηπιαγωγείου! Μαθητές του δημοτικού επισκέφτηκαν την τάξη μας

2

και μας παρέδωσαν επισήμως  μια πολύ όμορφη πρόσκληση σε σχήμα καρδιάς .

προς νηπια δημοτικο 1

Την δεχθήκαμε με απέραντη χαρά και επιβεβαιώσαμε την ημέρα της επίσκεψής μας στο δικό τους χώρο.

δημοτικο 1 1

Ακούμε το παραμύθι   https://www.youtube.com/watch?v=ln1E3RwvrHs

thumbnail IMG 5116 1

αναλύουμε ,σχολιάζουμε τα γεγονότα , παίζουμε γλωσσικά παιχνίδια αλλά και παιχνίδια μνήμης γύρω από τα επαγγέλματα που αναφέρθηκαν στην ιστορία.

Κατά τη ροή της ιστορίας ιδιαίτερα διασκεδαστικό ήταν το πάγωμα της εικόνας και το κάλεσμα των παιδιών να μαντέψουν ποιο ήταν το επάγγελμα που περιέγραφε ο ηθοποιός,

Κατασκευάζουμε το δικό μας χταπόδι χρησιμοποιώντας για βεντούζες δημητριακά cleerios….

123

Στο πίσω μέρος τους στερεώνουμε το ποιηματάκι μας για την καλοκαιρινή μας γιορτή.

1κοντα 1

Δουλεύουμε και φύλλο μαθηματικών με τον αριθμό οκτώ (8).

8