Κλειστά σχολεία

Συγγραφέας: ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΑΓΙΑΣ ΑΝΝΑΣ | Κατηγορία Ανακοινώσεις- Ενημερώσεις | , στις 15-11-2020

Σε επίσημη ανακοίνωση της υπουργού Παιδείας Νίκης Κεραμέως τα σχολεία της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης θα παραμείνουν κλειστά από τη Δευτέρα 16 Νοεμβρίου και για δύο εβδομάδες

Από τη Δευτέρα 16 Νοεμβρίου και για δύο εβδομάδες αναστέλλεται η δια ζώσης λειτουργία των δομών πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης σε όλη τη χώρα.
Νηπιαγωγεά και Δημοτικά σχολεία παραμένουν κλειστά

Τα μαθήματα θα συνεχιστούν μέσω της εκπαιδευτικής τηλεόρασης και της τηλεκπαίδευσης.

Τι θα ισχύσει από τη Δευτέρα για τους μαθητές των Δημοτικών και των Νηπιαγωγείων:

Η πρωτοβάθμια εκπαίδευση θα λειτουργήσει εξ αποστάσεως με δύο αλληλένδετους τρόπους, με την εκπαιδευτική τηλεόραση και τη σύγχρονη τηλεκπαίδευση:
-εκπαιδευτική τηλεόραση: Αμέσως από τη Δευτέρα το πρωί στις 9 πμ πρώτη μέρα εφαρμογής των μέτρων θα αρχίσουν να προβάλλονται από την ΕΡΤ2 τηλεοπτικά μαθήματα για μαθητές δημοτικού.
Θα ανακοινωθεί αύριο το πρόγραμμα των μαθημάτων αυτών.
-Σύγχρονη τηλεκπαίδευση: από τη Δευτέρα η Διεύθυνση του σχολείου σε συνεργασία με τους εκπαιδευτικούς θα καταρτίσουν πρόγραμμα σύγχρονης τηλεκπαίδευσης .

Γραμμές, γραμμές ίσες και λοξές

Συγγραφέας: ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΑΓΙΑΣ ΑΝΝΑΣ | Κατηγορία κατασκευές, Μαθηματικά | , στις 13-11-2020

Ενημέρωση γονέων

Συγγραφέας: ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΑΓΙΑΣ ΑΝΝΑΣ | Κατηγορία Ανακοινώσεις- Ενημερώσεις | , στις 09-11-2020

Φθινοπωράκι ,Φθινοπωράκι μες την καρδιά μου έχω μεράκι.

Συγγραφέας: ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΑΓΙΑΣ ΑΝΝΑΣ | Κατηγορία κατασκευές, Παιχνίδια | , στις 04-11-2020

Γράψαμε το γράμμα Φφ με πολλούς τρόπους , εδώ το γράψαμε στο ρύζι

Παίξαμε με τα φρούτα αγώνες ταχύτητας

Τραγουδήσαμε , ζωγραφίσαμε και γευτήκαμε τα φρούτα .

Κ ι έφτασε η ώρα επιτέλους για την πιο  θρεπτική Φρουτοσαλάτα …….