Καλή Σχολική Χρονιά!!!

Σεπ 20162

Εύχομαι Καλή Σχολική Χρονιά σε όλους τους μαθητές και τις μαθήτριες του 1ου Πειραματικού Λυκείου Αθήνας

volleyball on the beach

Ενημέρωση για τους μαθητές και τις μαθήτριες της Α΄Λυκείου:

Για την έγκυρη εγγραφή σας στο σχολείο, χρειάζεται να προσκομίσετε το Ατομικό Δελτίο Υγείας του Μαθητή/Μαθήτριας (Α.Δ.Υ.Μ.) το οποίο μπορείτε να εκτυπώσετε εδώ. Το Α.Δ.Υ.Μ. είναι απαραίτητο δικαιολογητικό, ισχύει για τρία έτη, τηρείται στο Σχολείο και αντίγραφό του φυλάσσεται στο Βιβλιάριο Υγείας του Παιδιού. Το περιεχόμενο του είναι απόρρητο. Δείτε τη σχετική εγκύκλιο εδώ.

Το Α.Δ.Υ.Μ. μαζί με το Φύλλο Ιατρικής Εξέτασης χρειάζεται να συμπληρωθεί με υπογραφή και σφραγίδα από παθολόγο ιατρό ή γενικό ιατρό, εφόσον ο μαθητής/η μαθήτρια έχει κλείσει τα 16 έτη. Στο σχολείο προσομίζεται μόνο το Α.Δ.Υ.Μ., ενώ το Φύλλο Ιατρικής Εξέτασης το κρατάτε στο αρχείο σας.

Το Α.Δ.Υ.Μ. είναι απαραίτητο για την ασφαλή συμμετοχή των μαθητών/τριών στο μάθημα της Φυσικής Αγωγής, στους «Αγώνες Αθλοπαιδείας», καθώς και τις λοιπές Σχολικές Αθλητικές και άλλες Δραστηριότητες και Σχολικούς Αγώνες εκτός των Πανελλήνιων Σχολικών Αγώνων και Πανελλήνιων Πρωταθλημάτων.

Η γνωμάτευση για συμμετοχή σε αθλητικές και άλλες δραστηριότητες του σχολείου στις ενότητες (3) και (4) του Α.Δ.Υ.Μ. δεν ισχύει για τη συμμετοχή στους Πανελλήνιους Σχολικούς Αγώνες και Πανελλήνια Πρωταθλήματα (φάσεις Α΄, Β΄ και Γ΄), ούτε για δραστηριότητες που υλοποιούνται από άλλους φορείς πλην του σχολείου ή του Υπουργείου Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων.

Η παράλειψη κατάθεσης του Α.Δ.Υ.Μ. μετά το Σεπτέμβριο, συνεπάγεται τη φυσική παρουσία χωρίς ενεργή συμμετοχή του μαθητή/τριας στο μάθημα της Φυσικής Αγωγής, χωρίς ο/η μαθητής/τρια να θεωρείται αδικαιολογήτως απών, κατόπιν σχετικής απόφασης του συλλόγου διδασκόντων ύστερα από εισήγηση του εκπαιδευτικού Φυσικής Αγωγής και του Διευθυντή της σχολικής μονάδας.

Η Καθηγήτρια Φυσικής Αγωγής

Καλφάκη Μαρία

posterblogphysed

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΜΑΘΗΤΩΝ/ΜΑΘΗΤΡΙΩΝ, ΓΟΝΕΩΝ ΚΑΙ ΚΗΔΕΜΟΝΩΝ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΣΠΟΥΔΩΝ ΤΗΣ ΦΥΣΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ ΣΤΟ ΝΕΟ ΛΥΚΕΙΟ

Παρακαλώ όπως να επιστρέψετε υπογεγραμμένο το παρακάτω ενημερωτικό φυλλάδιο έως την Παρασκευή 23/9/2016 στην Καθηγήτρια Φυσικής Αγωγής:

Η Φυσική Αγωγή στο Νέο Λύκειο

img-banner-3

Δήλωση Αθλητικών Δραστηριοτήτων στο μάθημα Φυσικής Αγωγής σχολ.έτους 2016-17

Επιλέξτε εδώ τις Αθλητικές Δραστηριότητες στις οποίες θα συμμετέχετε κατά τη διάρκεια του μαθήματος Φυσικής Αγωγής (Φ.Α.) Α΄ και Β΄ τετραμήνου για το σχολικό έτος 2016-17 μέχρι και την Παρασκευή 23 Σεπτεμβρίου 2016.

Προγραμματισμός Ενδοσχολικού Πρωταθλήματος σχολ.έτους 2016-17

Δηλώσετε συμμετοχή εδώ μέχρι την Παρασκευή 23 Σεπτεμβρίου 2016 για να  πάρετε μέρος στα Ενδοσχολικά Πρωταθλήματα του Λυκείου. Μπορείτε να δηλώσετε συμμετοχή ΜΟΝΑΧΑ σε ΕΝΑ ομαδικό άθλημα ή σε ΕΝΑ ατομικό άθλημα ή σε μία οργανωτική επιτροπή ΕΝΟΣ αθληματος ή σε ΜΙΑ επιτροπή διαιτητών.

Κράτα το

από κάτω από: Προγράμματα Σπουδών Φ.Α., Προγραμματισμός Φ.Α., Φυσική Αγωγή, Φυσική Αγωγή| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Καλή Σχολική Χρονιά!!!