ΦΥΣΙΚΗ ΑΓΩΓΗ ΣΧ. ΕΤΟΣ 2018-19

Νοέ 201827

Ενημέρωση για τους μαθητές και τις μαθήτριες της Α΄ Γυμνασίου και Α΄ Λυκείου:

Για την έγκυρη εγγραφή σας στο σχολείο, χρειάζεται να προσκομίσετε το Ατομικό Δελτίο Υγείας του Μαθητή/Μαθήτριας (Α.Δ.Υ.Μ.) το οποίο μπορείτε να εκτυπώσετε εδώ. Το Α.Δ.Υ.Μ. είναι απαραίτητο δικαιολογητικό, ισχύει για τρία έτη, τηρείται στο Σχολείο και αντίγραφό του φυλάσσεται στο Βιβλιάριο Υγείας του Παιδιού. Το περιεχόμενο του είναι απόρρητο. Δείτε τη σχετική εγκύκλιο εδώ.

Το Α.Δ.Υ.Μ. μαζί με το Φύλλο Ιατρικής Εξέτασης χρειάζεται να συμπληρωθεί με υπογραφή και σφραγίδα από παθολόγο ιατρό ή γενικό ιατρό, εφόσον ο μαθητής/η μαθήτρια έχει κλείσει τα 16 έτη. Στο σχολείο προσομίζεται μόνο το Α.Δ.Υ.Μ., ενώ το Φύλλο Ιατρικής Εξέτασης το κρατάτε στο αρχείο σας.

Το Α.Δ.Υ.Μ. είναι απαραίτητο για την ασφαλή συμμετοχή των μαθητών/τριών στο μάθημα της Φυσικής Αγωγής, στους «Αγώνες Αθλοπαιδείας», καθώς και τις λοιπές Σχολικές Αθλητικές και άλλες Δραστηριότητες και Σχολικούς Αγώνες(ενδοσχολικά, διασχολικά πρωταθλήματα, κτλ.) εκτός των Πανελλήνιων Σχολικών Αγώνων και Πανελλήνιων Πρωταθλημάτων.

Η γνωμάτευση για συμμετοχή σε αθλητικές και άλλες δραστηριότητες του σχολείου στις ενότητες (3) και (4) του Α.Δ.Υ.Μ. δεν ισχύει για τη συμμετοχή στους Πανελλήνιους Σχολικούς Αγώνες και Πανελλήνια Πρωταθλήματα (φάσεις Α΄, Β΄ και Γ΄), ούτε για δραστηριότητες που υλοποιούνται από άλλους φορείς πλην του σχολείου ή του Υπουργείου Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων.

Η παράλειψη κατάθεσης του Α.Δ.Υ.Μ. , συνεπάγεται τη φυσική παρουσία χωρίς ενεργή συμμετοχή του μαθητή/τριας στο μάθημα της Φυσικής Αγωγής, χωρίς ο/η μαθητής/τρια να θεωρείται αδικαιολογήτως απών, κατόπιν σχετικής απόφασης του συλλόγου διδασκόντων ύστερα από εισήγηση του εκπαιδευτικού Φυσικής Αγωγής και του Διευθυντή της σχολικής μονάδας.

Παρακαλώ, οι μαθητές και οι μαθήτριες της Α΄ Γυμνασίου &  Α΄ Λυκείου,  όπως να προσκομίσετε έγκαιρα στην Καθηγήτρια Φυσικής Αγωγής :

1.το ΑΔΥΜ με υπογραφή και σφραγίδα του ιατρού, καθώς και τα τηλέφωνα του γονέα/κηδεμόνα,

2.το  ενημερωτικό φυλλάδιο για τη Φυσική αγωγή στο Λύκειο υπογεγραμμένο από γονέα/κηδεμόνα.

από κάτω από: Φυσική Αγωγή| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΦΥΣΙΚΗ ΑΓΩΓΗ ΣΧ. ΕΤΟΣ 2018-19