Αρχείο ημέρας 28 Σεπτεμβρίου 2022

Ιστολόγιο

ΑΣΦΑΛΗΣ ΠΛΟΗΓΗΣΗ

Η πλοήγηση των παιδιών στο διαδίκτυο πρέπει να γίνεται με την επίβλεψη κάποιου ενήλικα. Χρήσιμα links για ασφαλή πλοήγηση στο διαδίκτυο www.saferinternet.gr www.safeline.gr internet-safety.sch.gr

Οδύσσεια

Κάνε κλικ για να ακούσεις τις περιπέτειες του Οδυσσέα

Ένα γράμμα μια ιστορία

Άβακας

Αερόστατο

Διαδικτυακή Πύλη για παιδιά

Ο παραμυθάς

Αρχαίοι Μύθοι

Μικρός Νικόλας

Ο Μικρός Νικόλας

εκπαιδευτικά παιχνίδια

παιδικό κανάλι

27/1: Διεθνής Ημέρα Μνήμης για τα Θύματα του Ολοκαυτώματος
Η Γενική Συνέλευση του ΟΗΕ ανακηρύξε την 27η Ιανουαρίου Διεθνή Ημέρα μνήμης για τα θύματα του Ολοκαυτώματος από το ναζιστικό καθεστώς κατά τον Β Παγκόσμιο Πόλεμο. Η ημερομηνία επιλέχθηκε επειδή στις 27 Ιανουαρίου 1945 τα προελαύνοντα σοβιετικά στρατεύματα απελευθέρωσαν το μεγαλύτερο στρατόπεδο συγκέντρωσης στο Αουσβιτς-Μπίρκεναου στην Πολωνία.
   - Σχετικές αναρτήσεις

παιδικές ταινίες

Βιβλιοθήκη

Σεπτέμβριος 2022
« Ιούν   Οκτ »
European Radio Logo

Τετάρτη 28-9-2022

ΓΛΩΣΣΑ

1. Ανάγνωση το κείμενο σελ.24, ΒΜ (κατά την ανάγνωση, προσέχουμε ιδιαίτερα τα σημεία στίξης, ώστε να διαβάζουμε με το ύφος που πρέπει- διαβάστε άσκηση 3, σελ.25 ΒΜ)
  2. Ορθογραφία την πρώτη παράγραφο του κειμένου:                                           Σήμερα είναι σπουδαία μέρα για μένα. Θα πάω στο καινούριο σχολείο, στο αθηναϊκό. Πρέπει να είναι καταπληκτικό. Δεν μπορεί, τόσα παιδιά να μην πηγαίνουν σε ωραίο σχολείο. Τι… Αθήνα θα ήταν τότε!…
  3. Αντιγραφή 2 φορές
  4.  Εργασία στη γραμματική της ενότητας (σημεία στίξης)

ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ

Να γράψετε στο πρόχειρο σε μορφή σχεδιαγράμματος τις προσθέσεις και αφαιρέσεις και να βρείτε το αποτέλεσμα ( όπως κάναμε στην τάξη)

ΜΕΛΕΤΗ

Να φέρετε τις πληροφορίες για λίμνες, βουνά ή ποτάμια της Μακεδονίας, όσα παιδιά τις είχατε ξεχάσει.

Γραμματική- Η Αστραδενή

Τα σημεία στίξης