Αρχείο ημέρας 14 Σεπτεμβρίου 2022

Ιστολόγιο

ΑΣΦΑΛΗΣ ΠΛΟΗΓΗΣΗ

Η πλοήγηση των παιδιών στο διαδίκτυο πρέπει να γίνεται με την επίβλεψη κάποιου ενήλικα. Χρήσιμα links για ασφαλή πλοήγηση στο διαδίκτυο www.saferinternet.gr www.safeline.gr internet-safety.sch.gr

Οδύσσεια

Κάνε κλικ για να ακούσεις τις περιπέτειες του Οδυσσέα

Ένα γράμμα μια ιστορία

Άβακας

Αερόστατο

Διαδικτυακή Πύλη για παιδιά

Ο παραμυθάς

Αρχαίοι Μύθοι

Μικρός Νικόλας

Ο Μικρός Νικόλας

εκπαιδευτικά παιχνίδια

παιδικό κανάλι

27/1: Διεθνής Ημέρα Μνήμης για τα Θύματα του Ολοκαυτώματος
Η Γενική Συνέλευση του ΟΗΕ ανακηρύξε την 27η Ιανουαρίου Διεθνή Ημέρα μνήμης για τα θύματα του Ολοκαυτώματος από το ναζιστικό καθεστώς κατά τον Β Παγκόσμιο Πόλεμο. Η ημερομηνία επιλέχθηκε επειδή στις 27 Ιανουαρίου 1945 τα προελαύνοντα σοβιετικά στρατεύματα απελευθέρωσαν το μεγαλύτερο στρατόπεδο συγκέντρωσης στο Αουσβιτς-Μπίρκεναου στην Πολωνία.
   - Σχετικές αναρτήσεις

παιδικές ταινίες

Βιβλιοθήκη

Σεπτέμβριος 2022
« Ιούν   Οκτ »
European Radio Logo

14 Σεπτεμβρίου

ΓΛΩΣΣΑ

1. Αντιγραφή 2 φορές τους μήνες σελ.7 ΤΕ ( μαθαίνουμε τους μήνες από έξω και με τις 2 ονομασίες τους)
  2. Ορθογραφία τους μήνες ( από έξω)
  3. Το παιχνίδι «Ποιος είναι ποιος»σελ. 7 ΤΕ το προετοιμάζουμε σε ένα φίλο χαρτιού στο σπίτι και το φέρνουμε στο σχολείο.

ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ

Τις ασκήσεις 6 και 7 σελ.9, ΒΜ

ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ ΔΕΞΙΟΤΗΤΩΝ

Σχεδιάζουμε σε χαρτί Α4 έναν εννοιολογικό πίνακα με κεντρική λέξη την λέξη «κυκλοφορία» και γράφουμε ακτινωτά τις λέξεις που προτείνατε στο παιχνίδι που κάναμε στο σχολείο. Προσπαθήστε να βρείτε και άλλες λέξεις παιδιά! Παρακάτω βάζω ένα παράδειγμα εννοιολογικού πίνακα:

bubble

Πίνακας