2η Κινητικότητα στη Σλοβενία (20-27/4/2024)

Το σχολείο μας, κατά την τρέχουσα χρονιά (2023-2024) και για τα επόμενα δύο χρόνια, συμμετέχει στο Πρόγραμμα Erasmus+ EcoArt, για την υλοποίηση του οποίου πραγματοποιήθηκε η δεύτερη κατά σειρά κινητικότητα για φέτος. Οι μαθητές και οι μαθήτριες Ναταλία Αθανασίου (Β΄ Λυκείου), Ραφαηλία Ζήκα (Β΄ Λυκείου), Απόστολος Κωστούλας (Α΄ Λυκείου), Ανδρέας Μανής (Α΄ Λυκείου), Σοφία Μυλωνίδου (Β΄ Λυκείου) και Αθανάσιος Τσιάλιος (Α΄ Λυκείου) ταξίδεψαν με τη συνοδεία δύο εκπαιδευτικών, μελών της παιδαγωγικής ομάδας του Προγράμματος στη Λιουμπλιάνα της Σλοβενίας από τις 20 έως και τις 27 Απριλίου 2024 και αποκόμισαν πολύτιμες γνώσεις, σημαντικές δεξιότητες και αξέχαστες εμπειρίες.

Ειδικότερα:

Κατά την πρώτη ημέρα (20/4/2024) περιηγήθηκαν στο ιστορικό κέντρο της πόλης Ljubljana και είχαν την ευκαιρία να δούνε το Prešernov trg, το Mesarski post, τη Γέφυρα του Δράκου και το πάρκο Trivoli.

Την επόμενη ημέρα (21/4/2024) ταξίδεψαν στη μαγευτική Τεργέστη της Ιταλίας και περιηγήθηκαν στο κάστρο San Giusto και το Πολεμικό Μουσείο. Απόλαυσαν τον ήλιο και την ανοιχτή αγορά στην Piazza d’ Unita και θαύμασαν την επιβλητικότητα του ναού Parrocchia di Santa Maria Maggiore.

Τη Δευτέρα, 22/4/2024, ξεκίνησε το κυρίως πρόγραμμα με την υποδοχή της ομάδας στο σχολείο Osnovna Šola Venclja Perka της περιοχής του Domzale. Εκεί οι μαθητές μας ενθουσιάστηκαν με τα  παραδοσιακά τραγούδια, με τα οποία τους υποδέχτηκαν οι μαθητές του σχολείου. Στη συνέχεια, έγιναν οι παρουσιάσεις των χωρών και των σχολείων με εξαιρετικά πρωτότυπη και εμπνευσμένη προσπάθεια από τους μαθητές και των πέντε χωρών που συμμετείχαν. Ακολούθησε ξενάγηση στους χώρους του σχολείου και έπειτα περιήγηση στην περιοχή του Domzale. Προς το τέλος της ημέρας, οι εκπρόσωποι της χώρας υποδοχής οδήγησαν όλους στις εγκαταστάσεις του βιολογικού καθαρισμού και τους ενημέρωσαν σχετικά με τη διαδικασία καθαρισμού των λυμάτων. Η ημέρα ολοκληρώθηκε με την εξαιρετικά ενδιαφέρουσα επίσκεψη στην Domzale Bee Keeping Association, όπου όλοι είχαν την ευκαιρία να δοκιμάσουν ντόπιο μέλι και να μάθουν τη διαδικασία παραγωγής του.

Την Τρίτη, 23/4/2024, οι ομάδες όλων των χωρών επισκέφθηκαν το δεύτερο συνεργαζόμενο σχολείο στο Ihan. Κι εκεί τους υποδέχτηκαν με τραγούδια από το νηπιαγωγείο και ακολούθησε ενημέρωση από τη διευθύντρια για το σχολείο, τους μαθητές και τον τρόπο λειτουργίας του. Για τους μαθητές είχαν οργανωθεί, στη συνέχεια, workshops φυσικής σχετικά με τη βιοποικιλότητα, τα οποία είχαν τη δυνατότητα να τα παρακολουθήσουν και οι καθηγητές-συνοδοί. Στο τέλος της ημέρας όλες οι ομάδες επισκέφθηκαν το Iron Cave. Αρχικά, ξεναγήθηκαν στο Μουσείο, όπου ενημερώθηκαν από έμπειρο σπηλαιολόγο για τις βασικές αρχές διάσωσης πληγέντων και έπειτα θαύμασαν ένα μικρό μέρος του σπηλαίου.

Την Τετάρτη, 24/4/2024, η ομάδα μας ταξίδεψε στη λίμνη Bled. Αρχικά, οι μαθητές μας περιηγήθηκαν στο Info Centre Triglavska roža, όπου ενημερώθηκαν για το εθνικό πάρκο της Σλοβενίας, ξεναγήθηκαν στον χώρο και έμαθαν για τους σπουδαιότερους σταθμούς βιοποικιλότητας της περιοχής, όπως παρουσιάζονταν με ευμεγέθεις επιτοίχιες εικόνες και τρισδιάστατες αναπαραστάσεις. Στη συνέχεια παρακολούθησαν βίντεο για τη βιοποικιλότητα στις Άλπεις και στην περιοχή του Πάρκου. Η ημέρα ολοκληρώθηκε με πεζοπορία γύρω από τη λίμνη Bled και με δραστηριότητες για τους μαθητές σε υπαίθριο χώρο.

Την Πέμπτη, 24/4/2024, η ομάδα μας επισκέφθηκε ξανά το Domzale/ Osnovna Šola Venclja Perka, όπου οι μαθητές παρακολούθησαν μαθήματα του ωρολογίου προγράμματος. Στη συνέχεια, μετέβησαν στο Slamnikarski muzej Domžale, όπου ενημερώθηκαν για τη διαδικασία παραγωγής ψάθινων παραδοσιακών καπέλων. Οι μαθητές ενεπλάκησαν με χαρά και μάλιστα αποπειράθηκαν να δημιουργήσουν και οι ίδιοι τη βάση της κατασκευής. Επιστρέφοντας στο σχολείο, ακολούθησε εκδήλωση με καλεσμένη τη δήμαρχο, η οποία απευθύνθηκε ένθερμα στους μαθητές και τους συνεχάρη για τη δημιουργική και εποικοδομητική εβδομάδα που είχαν στο Domzale. Ακολούθησε παράσταση σύγχρονου/μοντέρνου χορού, την οποία είχαν ετοιμάσει οι μαθητές και οι μαθήτριες όλων των χωρών. Στο τέλος, παρουσιάστηκαν οι εργασίες που είχε επιμεληθεί η κάθε χώρα και απονεμήθηκαν τα βραβεία συμμετοχής.

Την Παρασκευή, 26/4/2024, η ομάδα μας περιηγήθηκε με ξεναγό στο ιστορικό κέντρο της πόλης μαζί με όλους τους συναδέλφους και τους μαθητές των άλλων χωρών. Επισκέφθηκαν το Δημαρχείο και κεντρικά πάρκα, θαύμασαν το πράσινο στην Congress Square και ανέβηκαν στο κάστρο της Λιουμπλιάνα. Εκεί επισκέφθηκαν ένα Μουσείο με Μαριονέτες και απόλαυσαν την πανοραμική θέα από τον Πύργο – Ρολόι. Στο τέλος, γεύτηκαν τοπικές λιχουδιές στην ανοιχτή κουζίνα που οργανώνεται τακτικά στο κέντρο της πόλης και αγόρασαν σουβενίρ στην ανοικτή αγορά.

Η Κινητικότητα στη Σλοβενία ολοκληρώθηκε με επιτυχία, καθώς προωθήθηκε η διαπολιτισμική κατανόηση, ενισχύθηκε η αυτοπεποίθηση και η ανεξαρτησία των μαθητών και προωθήθηκε η ιδιαίτερη πολιτιστική ταυτότητα κάθε χώρας σε ένα πλαίσιο ανεκτικότητας και αλληλοσεβασμού. Παράλληλα, ενισχύθηκε η ευαισθητοποίηση σχετικά με τη διατήρηση της βιοποικιλότητας και προωθήθηκε η δημιουργικότητα και η έκφραση μέσω της τέχνης. Οι εντυπώσεις που αποκόμισαν όλοι και όλες, μαθητές, μαθήτριες και εκπαιδευτικοί, ήταν πραγματικά εξαιρετικές!!!

Εκπαιδευτικοί-συνοδοί: Γεωργία Ευθυμίου (ΠΕ02) και Βασιλική Παππά (ΠΕ02).

Ακολουθεί φωτογραφικό υλικό.