Επιστημονικό Εποπτικό Συμβούλιο

ΕΠ.Ε.Σ.

Το ΕΠ.Ε.Σ. (Επιστημονικό Εποπτικό Συμβούλιο) είναι αυτό που έχει την παιδαγωγική και επιστημονική ευθύνη του σχολείου, στο οποίο, σύμφωνα με τον ν.4692/20, άρ.17, προεδρεύει ένα μέλος Δ.Ε.Π. Α.Ε.Ι., ενώ μετέχουν ως μέλη του ο υπεύθυνος Συντονιστής Εκπαιδευτικού Έργου (Σ.Ε.Ε.) του Π.Σ., ο Διευθυντής και δύο εκπαιδευτικοί του σχολείου, με τους αναπληρωτές τους. Σύμφωνα με την αρ.πρωτ. 52/ΔΕΠΠΣ/16-6-2021 απόφαση της Δ.Ε.Π.Π.Σ. το Πρότυπο Γυμνάσιο και το Πρότυπο Λύκειο Ζωσιμαίας Σχολής Ιωαννίνων έχουν κοινό ΕΠ.Ε.Σ., στο οποίο μετέχουν σωρευτικά, εκτός από τον Πρόεδρο και τον Σ.Ε.Ε., οι δύο Διευθυντές και τέσσερις εκπαιδευτικοί, δύο από καθένα από τα συνδεδεμένα σχολεία.

ΣΥΝΘΕΣΗ ΚΟΙΝΟΥ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΟΥ ΕΠΟΠΤΙΚΟΥ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟΥ

ΠΡΟΤΥΠΟΥ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ & ΠΡΟΤΥΠΟΥ ΛΥΚΕΙΟΥ ΖΩΣΙΜΑΙΑΣ ΣΧΟΛΗΣ

Πρόεδρος

Εμβαλωτής Αναστάσιος, Καθηγητής του Παιδαγωγικού Τμήματος Δημοτικής Εκπαίδευσης (Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων)

Μέλη

Ρούμκου Ελένη, Συντονίστρια Εκπαιδευτικού Έργου Φιλολόγων Περιφέρειας Ηπείρου – Σύμβουλος Παιδαγωγικής Ευθύνης

Σταύρου Καλλιόπη, Διευθύντρια Πρότυπου Γυμνασίου / Νομικών Επιστημών – Αναπληρώτρια γραμματέας του ΕΠ.Ε.Σ.

Μπεκιάρη Καλλιόπη, Διευθύντρια Πρότυπου Λυκείου / Μουσικής Επιστήμης, Φιλόλογος – Γραμματέας του ΕΠ.Ε.Σ.

Πετρίδου Μαρία, Εκπαιδευτικός Πρότυπου Γυμνασίου / Φιλόλογος

Παπαγεωργίου Μαρία, Εκπαιδευτικός Πρότυπου Γυμνασίου / Μαθηματικός

Καραγιάννη Κυριακή, Εκπαιδευτικός Πρότυπου Λυκείου / Χημικός

Αναπληρωτής Πρόεδρος