Βιωματικό μάθημα για την Ιστορία της Αρχαίας Ελλάδας

Ένα εξαιρετικά ενδιαφέρον βιωματικό μάθημα για την Ιστορία της Αρχαίας Ελλάδας πραγματοποιήθηκε σήμερα στο σχολείο μας! Ο φιλόλογος του σχολείου μας, Δημήτριος Γκίκας, με τη βοήθεια μιας αρχαίας ασπίδας και μιας περικεφαλαίας κορινθιακού τύπου, δίδαξε μέσω βιωματικής μάθησης το μάθημα της Ιστορίας στους μαθητές και τις μαθήτριες της Α΄ Λυκείου.

ΜΑΘΗΜΑ ΙΣΤΟΡΙΑΣ 1

Στο μάθημα έγινε αναφορά στον τρόπο μάχης της οπλιτικής φάλαγγας και στη σημασία που είχε αυτός ο τρόπος για την αντιμετώπιση της Περσικής εισβολής. Ο κ. Γκίκας έδειξε στα παιδιά πώς σχηματίζεται μια φάλαγγα, ενώ κάλεσε και τους μαθητές να σηκώσουν την ασπίδα και να φορέσουν την περικεφαλαία, ενθουσιάζοντας τα παιδιά!

ΜΑΘΗΜΑ ΙΣΤΟΡΙΑΣ 2 ΜΑΘΗΜΑ ΙΣΤΟΡΙΑΣ 3

Αναφέρθηκε, επίσης, στην αξία της πολύχρονης εκπαίδευσης που απαιτούσε αυτός ο τρόπος μάχης, στην αίσθηση της συλλογικότητας αλλά και της κοινωνικής ισότητας που δημιουργούσε, καθώς και στο γεγονός ότι στην Αρχαία Ελλάδα η έννοια του πολίτη ήταν συνυφασμένη με την έννοια του οπλίτη, ο οποίος υπερασπιζόταν την πατρίδα του από κάθε απειλή.