Lake Radio: επανέναρξη του διαδικτυακού ραδιοφώνου του σχολείου μας

Με ιδιαίτερη χαρά σας ανακοινώνουμε την επανέναρξη του πρωτοποριακού διαδικτυακού ραδιοφώνου του σχολείου μας, με την επωνυμία “Lake Radio”!

LAKE RADIO 2

Το “Lake Radio” ξεκίνησε για πρώτη φορά τη λειτουργία του τον Νοέμβριο του 2022, αποτελώντας πολυσήμαντο γεγονός, τόσο για το σχολείο μας, όσο και για την τοπική κοινότητα.

Το διαδικτυακό ραδιόφωνο διαθέτει μεγάλη παιδαγωγική αξία, καθώς εδράζεται στην αξιοποίηση των ενδιαφερόντων των μαθητών, στην καλλιέργεια πνεύματος συνεργασίας, στην ανάπτυξη γλωσσικών δεξιοτήτων (κυρίως εξάσκηση του προφορικού λόγου, η οποία ενδείκνυται για μαθητές που εξετάζονται προφορικά ή έχουν προβλήματα στη γλωσσική έκφραση/εκφορά), στην ανάδειξη επίκαιρων ειδησεογραφικών, ή και άλλων ποικίλων θεμάτων που άπτονται των θεματικών κύκλων του μαθήματος της Ν. Γλώσσας, κοκ.

Το “Lake Radio” λειτουργεί πλέον 24 ώρες κάθε μέρα, με μουσική, συνεντεύξεις, εκπομπές, ειδησεογραφία και πολλές ακόμα εκπλήξεις!

ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ 2

Ήδη οι μαθήτριες της Α΄ Τάξης, Σίλια Θεοδόση και Αλκμήνη Γιαννοπούλου, πραγματοποίησαν την πρώτη ραδιοφωνική τους εκπομπή, παίρνοντας συνέντευξη από τον κ. Ιωάννη Θεοδόση, δημοσιογράφο και ραδιοφωνικό παραγωγό του γνωστού ραδιοφωνικού σταθμού «Αθήνα 9,84»!

Σας καλούμε να συντονιστείτε στον παρακάτω σύνδεσμο και να στηρίξετε τα ραδιοφωνικά «ταξίδια» των μαθητών του σχολείου μας!

Υπερσύνδεσμος για τον διαδικτυακό ραδιοφωνικό σταθμό “Lake Radio”:

Καλή ακρόαση!

Υπεύθυνος της δράσης: ο φιλόλογος του σχολείου μας κ. Γκίκας.