Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα Ενημέρωσης και Εξοικείωσης με την Αναπηρία

Τη Δευτέρα 30 Οκτωβρίου οι μαθητές και οι μαθήτριες της Α΄ Τάξης του σχολείου μας είχαν μια ιδιαίτερη συνάντηση. Το σχολείο μας επισκέφθηκε η κ. Δήμητρα Κοντοβά, εμψυχώτρια του Εκπαιδευτικού Προγράμματος Ενημέρωσης και Εξοικείωσης με την Αναπηρία «Μαθαίνω να βλέπω τον άνθρωπο», το οποίο υλοποιείται από τον Σύνδεσμο Κοινωνικής Ευθύνης για Παιδιά και Νέους (ΣΚΕΠ).

HUB

Η κ. Κοντοβά μετέφερε στα παιδιά την εμπειρία της από τη ζωή της σε αναπηρικό αμαξίδιο, όταν από την ηλικία 5 ετών έμεινε ανάπηρη μετά από αυτοκινητιστικό δυστύχημα, και συζήτησε μαζί τους για τα προβλήματα που αντιμετωπίζουν τα άτομα με αναπηρία, παρουσιάζοντάς τους σχετικά βίντεο. Οι μαθητές και οι μαθήτριες συμμετείχαν ενεργά στη συζήτηση και έθεσαν ενδιαφέρουσες ερωτήσεις στην κ. Κοντοβά, η οποία διαπίστωσε ότι οι μαθητές και οι μαθήτριές μας είναι ευαισθητοποιημένοι σε θέματα διαφορετικότητας.

ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΒΙΝΤΕΟ  ΣΥΝΟΛΙΚΗ ΘΕΑΤΡΟ 1  ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΣΗΜΑ 1

Ευχαριστούμε την κ. Κοντοβά για την επίσκεψή της στο σχολείο μας, μέσω της οποίας μετέδωσε βιωματικά στα παιδιά μας τη δυνατότητα που έχει ο καθένας μας να βοηθήσει στην κοινωνική ένταξη των ατόμων με αναπηρία.