Διαθεματικά Εργαστήρια Φυσικών Επιστημών

Στα πλαίσια της διδασκαλίας των μαθημάτων Φυσικών Επιστημών (Χημείας, Βιολογίας και Φυσικής) διοργανώθηκαν δίωρα εισαγωγικά διαθεματικά εργαστήρια για τους μαθητές και τις μαθήτριες της Α’ Λυκείου. Βασικός στόχος αυτής της προσέγγισης ήταν να κατανοήσουν οι μαθητές και οι μαθήτριές μας ότι η φιλοσοφία και οι αρχές της πειραματικής μεθόδου είναι κοινές και στα τρία μαθήματα των Φυσικών Επιστημών.

ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ Φ.Ε. 1 ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ Φ.Ε. 2 ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ Φ.Ε. 3

Συγκεκριμένα, υπό την καθοδήγηση του κ. Τσινταβή, που ήταν και ο εμπνευστής της δράσης, οι μαθητές εξοικειώθηκαν με την έννοια του σφάλματος στη μέτρηση, υπό την καθοδήγηση της κ. Κιτριλάκη γνώρισαν τις αρχές της Μικροσκοπίας και με τις υποδείξεις του κ. Καράμπελα, επιβεβαίωσαν πειραματικά τον νόμο του Hooke.

Συγχαρητήρια στους εκπαιδευτικούς για την υλοποίηση της δράσης και στα παιδιά για το ενδιαφέρον και την ενεργό συμμετοχή τους στη δράση!