Άρθρα σχετικά με 23 Ιουνίου 2015

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 2015

Σήμερα ανακοινώθηκαν τα αποτελέσματα των πανελλαδικών εξετάσεων.
Ευχόμαστε σε όλα τα παιδιά να πραγματωθούν τα όνειρά τους.
Και μην ξεχνάτε: Όταν κλείνει μια πόρτα, ανοίγει ένα παράθυρο.

Με αγάπη, οι καθηγητές σας

apof

ΔΡΑΣΗ ΜΕ ΓΑΝΤΙΑ, ΠΛΑΣΤΙΚΕΣ ΣΑΚΚΟΥΛΕΣ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΚΕΦΙ

Το πρόγραμμα «Let’s do it Greece-2015», αποτελεί το παράρτημα του ‘Let’s do it World” της μεγαλύτερης και πιο ταχέως αναπτυσσόμενης εθελοντικής καμπάνιας περιβαλλοντικής ευαισθητοποίησης σε παγκόσμια κλίμακα με συμμετοχή 108 χωρών και 8.000.000 εθελοντών. Κάθε χρόνο, χιλιάδες πολίτες από κάθε μεριά του πλανήτη, καθαρίζουν τις χώρες τους, περνώντας μήνυμα βελτίωσης και προστασίας του φυσικού και αστικού περιβάλλοντος.

Στην Ελλάδα, βασικός σκοπός της εθελοντικής προσπάθειας είναι να ενεργοποιηθούν οι πολίτες σε ολόκληρη την Ελλάδα, και μαζί να συντονιστούν σε μία κοινή εθελοντική δράση. Στο πλαίσιο αυτού του προγράμματος το ΓΕΛ Πολυγύρου συμμετείχε με ομάδα μαθητών, μαθητριών και εκπαιδευτικών. Στις 22 Απριλίου 2015, εξοπλισμένοι με γάντια, πλαστικές σακούλες και πολλή διάθεση καθαρίσαμε το αλσύλλιο που περιβάλλει το σχολείο μας και το κάμναμε να λάμψει, αφού συλλέξαμε απίστευτα μεγάλη ποσότητα απορριμμάτων.

gantia1

gantia2

gantia3

Άλλη μια νίκη για το ΓΕΛ Πολυγύρου…

Στα πλαίσια διεξαγωγής του διαγωνισμού αφίσας του Διεθνούς Προγράμματος Στατιστικού Αλφαβητισμού (International Statistical Literacy Project, ISLP), η Ελλάδα συμμετείχε για πρώτη φορά. Νικήτρια αφίσα στην κατηγορία μαθητών Λυκείου, αναδείχθηκε αυτή των μαθητών της Γ΄ Λυκείου του ΓΕΛ Πολυγύρου Χρηστίδη Ιωάννη και Θεοδωρίδου Αγάπης. Υπεύθυνη καθηγήτρια ήταν η κ. Ιωαννίδου Στεργιανή, ΠΕ03. Το θέμα του διαγωνισμού ήταν « Teenagers & Breakfast=Success».

Ο διαγωνισμός διεξάγεται σε δύο φάσεις: αρχικά σε εθνικό και έπειτα σε διεθνές επίπεδο. Ο εθνικός διαγωνισμός ο οποίος περιελάμβανε τη συλλογή και αξιολόγηση των αφισών διήρκησε από 9/10/2104 έως 14/3/2015. Υποβλήθηκαν 64 αφίσες της κατηγορίας μαθητών Α’ Γυμνασίου έως Α’ Λυκείου και 18 της κατηγορίας μαθητών των Β’ & Γ’ Λυκείου. Η αξιολόγηση των αφισών έγινε από την επιστημονική ομάδα του διαγωνισμού και το επίπεδο των συμμετοχών κρίθηκε ιδιαίτερα υψηλό.

Στη συνέχεια, οι νικήτριες αφίσες υποβάλλονται στον διεθνή διαγωνισμό και όσες κερδίσουν, θα παρουσιαστούν στο 60th World Statistics Congress of the ISI στο Rio de Janeiro της Βραζιλίας το καλοκαίρι του 2015.

Θα βρείτε τις νικήτριες αφίσες στο islpgreece.weebly.com

afisa

Χρηστίδης Ιωάννης και Θεοδωρίδου Αγάπη με τη νικήτρια αφίσα τους