Το πρόγραμμα «Let’s do it Greece-2015», αποτελεί το παράρτημα του ‘Let’s do it World” της μεγαλύτερης και πιο ταχέως αναπτυσσόμενης εθελοντικής καμπάνιας περιβαλλοντικής ευαισθητοποίησης σε παγκόσμια κλίμακα με συμμετοχή 108 χωρών και 8.000.000 εθελοντών. Κάθε χρόνο, χιλιάδες πολίτες από κάθε μεριά του πλανήτη, καθαρίζουν τις χώρες τους, περνώντας μήνυμα βελτίωσης και προστασίας του φυσικού και αστικού περιβάλλοντος.

Στην Ελλάδα, βασικός σκοπός της εθελοντικής προσπάθειας είναι να ενεργοποιηθούν οι πολίτες σε ολόκληρη την Ελλάδα, και μαζί να συντονιστούν σε μία κοινή εθελοντική δράση. Στο πλαίσιο αυτού του προγράμματος το ΓΕΛ Πολυγύρου συμμετείχε με ομάδα μαθητών, μαθητριών και εκπαιδευτικών. Στις 22 Απριλίου 2015, εξοπλισμένοι με γάντια, πλαστικές σακούλες και πολλή διάθεση καθαρίσαμε το αλσύλλιο που περιβάλλει το σχολείο μας και το κάμναμε να λάμψει, αφού συλλέξαμε απίστευτα μεγάλη ποσότητα απορριμμάτων.

gantia1

gantia2