Την Τετάρτη 16.5.12 παρουσιάστηκε στο αμφιθέατρο του ΓΕΛ Πολυγύρου παρουσία του προϊσταμένου Δ.Δ.Ε. Ν. Χαλκιδικής, κ. Θ. Ταπανίδη, ένας Αγώνας Λόγου – Αντιλόγου στην Γ’ τάξη του Γυμνασίου Πολυγύρου και ένας δεύτερος Αγώνας στην Α΄ και Β ΄τάξη του Λυκείου, με υπεύθυνη καθηγήτρια και συντονίστρια την κ. Νίκη Δρούγκα.

Το θέμα του Αγώνα κληρώθηκε ανάμεσα σε ομάδα θεμάτων που κατατέθηκαν από τους μαθητές και τις μαθήτριες και ήταν: “Οι παράνομοι μετανάστες πρέπει να κρατούνται σε κέντρα φύλαξης μέχρι τον επαναπατρισμό τους”.

Στην ομάδα του Λόγου συμμετείχαν οι μαθητές και οι μαθήτριες:

1ος ομιλητής: Βουνίδης Γιώργος,
2η ομιλήτρια: Παπαδοπούλου Άννα,
3η ομιλήτρια: Μποζίνη Παυλίνα,

ενώ στην ομάδα του Αντιλόγου συμμετείχαν οι μαθητές και οι μαθήτριες:

1ος ομιλητής: Θωμάς Ιωαννίδης,
2ος ομιλητής: Θανάσης Τσιαράπας,
3η ομιλήτρια: Τριανταφυλλιά Γρέκου (1ος αγώνας)/Μάρθα Μπαζάκου (2ος
αγώνας).

Τα παιδιά μας κατέπληξαν με τα εύστοχα επιχειρήματά τους, την άνεση λόγου και το ήθος τους. Πήραμε έτσι μια γεύση από τους αγώνες και, όταν το κοινό κλήθηκε να ψηφίσει τη νικήτρια ομάδα, η ψηφοφορία ανέδειξε τις δύο ομάδες ισόπαλες! Θερμά συγχαρητήρια σε όλη την ομάδα Λόγου-Αντιλόγου και στην υπεύθυνη καθηγήτρια, κ. Κλ. Δρούγκα. Ευχαριστούμε τον κ. Θ. Ταπανίδη, προϊστάμενο Δ.Δ.Ε. Ν. Χαλκιδικής, που μας τίμησε με την παρουσία του και την κ. Δ. Ρηγοπούλου, διευθύντρια του σχολείου μας, που στηρίζει θερμά το θεσμό, τον οποίο η ίδια ξεκίνησε πριν από 8 χρόνια!

Παρακάτω μπορείτε να δείτε φωτογραφίες από την εκδήλωση και δύο βίντεο που ετοίμασε η ομάδα και προβλήθηκαν κατά τη διάρκεια της παρουσίασης του προγράμματος.