ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ 2017-2018

Την ΔΕΥΤΕΡΑ 21/05/2018 και ώρα 10.30 π.μ. – 12.30 μ.μ.  πραγματοποιήθηκε στην αίθουσα Τελετών του Πειραματικού ΓΕ.Λ. Μυτιλήνης του Πανεπιστημίου Αιγαίου η Ημέρα Μαθηματικών. Συγκεκριμένα παρουσιάστηκαν οι παρακάτω εργασίες από τους μαθητές:

Αστρονομία και Μαθηματικά. Ταμβάκη Ανδρ.

Ο Ντόναλτ Ντακ στη Mathland. Ματοσσιάν Ντ. Κουτσκουδής Παν.

Μπιλιάρδο και Μαθηματικά. Ματοσσιάν Ντ. Κουτσκουδής Παν.

Γεωμετρία και κόμιξ. Σκαλοχωρίτου Γ.

Μουσική και Μαθηματικά. Σκαλοχωρίτου Γ. (Παρουσίαση: Ζαχαράκης Εμ).

Την ΤΡΙΤΗ 22/05/2018 και ώρα 10.30 π.μ. – 12.30 μ.μ. πραγματοποιήθηκε στην αίθουσα Τελετών του Πειραματικού ΓΕ.Λ. Μυτιλήνης του Πανεπιστημίου Αιγαίου η  παρουσίαση των Ερευνητικών Εργασιών (Projects) και Πολιτιστικών Προγραμμάτων:  A. Eρευνητικές εργασίες (Projects)

«Η κόμη της Βερενίκης. Διεπιστημονική προσέγγιση της γένεσης του σύμπαντος και της εμφάνισης της ζωής. Η συνεισφορά της θεολογικής επιστήμης». Α΄ Λυκείου. Αθ. Καλαμάτας.

«Πρόσφυγες – Μετανάστες – Πολίτες του Κόσμου». Β΄ Λυκείου. Αθ. Καλαμάτας.

Αστρονομία για όλους. Α΄ Λυκείου. Ανδρ. Ταμβάκη.

Σχεδίαση – Ανάπτυξη Ψηφιακών Παιχνιδιών και Εφαρμογών για Κινητές Συσκευές (tablets, smartphones) με το Λειτουργικό Σύστημα Android. Α΄ Λυκείου. Αντ. Νείρος.

Δημιουργία ψηφιακών εφαρμογών για τα γεωπάρκα. Β΄ Λυκείου. Αντ. Νείρος.

Άσκηση και διατροφή. (Ισορροπημένη διατροφή, συμπληρώματα, αναβολικά). Β΄ Λυκείου. Ιακ. Μαστρογιάννης

Β. Πολιτιστικά Προγράμματα

Σαν παραμύθι ……… Μαθητές του Σχολείου μας απόγονοι Μικρασιατών προσφύγων. Καλαμάτας Αθ., Ζερβού Μαρία, Τρούλος Αναστ.

Δρόμοι Λεσβιακής Ποίησης. Μακρυπούλιας Βας., Ταμβάκη Ανδρ.

Την  ΤΕΤΑΡΤΗ 23/05/2018 και ώρα 09.45 π.μ. – 11.00 π.μ. πραγματοποιήθηκε στην αίθουσα Τελετών του Πειραματικού ΓΕ.Λ. Μυτιλήνης του Πανεπιστημίου Αιγαίου η παρουσίαση  Ομίλων –   Προγραμμάτων ERASMUS:Α. Όμιλοι

Ρομποτική και Περιβάλλον Αιβαλιώτης Δημ. Ταμβακέρας Βλ.

Όμιλος Εργαστηρίου. Ταμβακέρας Βλ.

Όμιλος Νοηματικής. Παρουσίαση τραγουδιού στη Νοηματική Γλώσσα. Σωτηρίου Σοφία

Όμιλος Δημοσιογραφίας, ΜΜΕ και Ραδιοφωνίας. Δημιουργία μαθητικού περιοδικού και ραδιοφωνικών εκπομπών. Νείρος Αντ., Αναγνώστου Ιωάννης.

Αθλητικός Όμιλος. Μαστρογιάννης Ιακ. (H παρουσίασή του θα γίνει την Πέμπτη στο πλαίσιο των αθλητικών δραστηριοτήτων).

Θεατρικός Όμιλος. Ματοσσιάν Ντικράν, Ζερβού Μαρία. [Η παράσταση θα λάβει χώρα στο θεατρικό εργαστήρι των Αστέγων στις 5 και 6 Ιουλίου 2018. (Από παιδιά που συμμετέχουν στον θεατρικό Όμιλο θα πραγματοποιηθεί αναπαράσταση της δίκης του τυράννου Θηραμένη.)

Β. Erasmus

Γεωπάρκα. Μουτζουρέλλη Ειρ.

STEAM. Ματοσσιάν Ντ.

Την Παρασκευή, 23 Μαρτίου 2018 και ώρα 08:30 π.μ., πραγματοποιήθηκε στην αίθουσα Τελετών του Πειραματικού ΓΕ.Λ. Μυτιλήνης του Πανεπιστημίου Αιγαίου, σχολική γιορτή διά τήν ἐπέτειον τῆς 25ης Μαρτίου 1821.

Την Τετάρτη, 21 Μαρτίου 2018 και ώρα 18:30, πραγματοποιήθηκε στην αίθουσα Τελετών του Πειραματικού ΓΕ.Λ. Μυτιλήνης του Πανεπιστημίου Αιγαίου, εκδήλωση με θέμα “Εθελοντισμός – Σχολείο – Κοινωνία“,  για την ενημέρωση της τοπικής κοινωνίας για τη μεταμόσχευση του μυελού των οστών και τη σημασία της εθελοντικής προσφοράς.

Από την Τρίτη 19 Δεκεμβρίου έως την Παρασκευή 22 Δεκεμβρίου 2017, πραγματοποιήθηκαν διάφορες Χριστουγεννιάτικες εκδηλώσεις από μαθητές/τριες του Πειραματικού ΓΕ.Λ. Μυτιλήνης του Πανεπιστημίου Αιγαίου.

Την Παρασκευή 17 Νοεμβρίου 2017, πραγματοποιήθηκε εκδήλωση για την 17η Νοεμβρίου, στην Αίθουσα Τελετών του σχολείου μας.

Tην Παρασκευή 27 Οκτωβρίου 2017,  πραγματοποιήθηκε στην Αίθουσα Τελετών του Σχολείου μαςεκδήλωση για την επέτειο εορτασμού της 28ης Οκτωβρίου καθώς και η απονομή των βραβείων και των αριστείων. Για τις ανάγκες της γιορτής, η Δημόσια Βιβλιοθήκη Μυτιλήνης μας χορήγησε σπάνια φύλλα εφημερίδων της εποχής 1040-1944, που εκτηδόθηκαν στη Μυτιλήνη και οι οποίες εκτέθηκαν στην Αίθουσα Τελετών του σχολείου μας.

Την Παρασκευή 13 Οκτωβρίου 2017,  πραγματοποιήθηκε στην Αίθουσα Εκδηλώσεων του Πειραματικού ΓΕ.Λ. Μυτιλήνης του Πανεπιστημίου Αιγαίου, ενημέρωση για τους σεισμούς από την καθηγήτρια Φυσικής του σχολείου μας κ. Σωτηρίου Σοφία. Κατεβάστε την παρουσίαση από εδώ.

ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ 2016-2017

Την Κυριακή 19 Μαρτίου 2017,  πραγματοποιήθηκε στην Αίθουσα Εκδηλώσεων του Πειραματικού ΓΕ.Λ. Μυτιλήνης του Πανεπιστημίου Αιγαίου, εκδήλωση για τα ΕΝΣΤΟΛΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΑ: ΕΙΣΑΓΩΓΗ-ΣΧΟΛΕΣ-ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟΣ ΒΙΟΣ. Κατεβάστε το διαβιβαστικό από τη Δ/νση Β/θμιας Εκπ/σης Λέσβου. Κατεβάστε την αφίσα της εκδήλωσης.

Την Τετάρτη 22 Φεβρουαρίου 2017, πραγματοποιήθηκε στην αίθουσα Τελετών του σχολείου, Εκδήλωση του Ευρωπαϊκού Προγράμματος Jean Monnet “Include European Union Values – IncludeU” σε συνεργασία με το εργαστήριο Εκπαιδευτικής Πολιτικής , Έρευνας, Ανάπτυξης και Διαπανεπιστημιακής Συνεργασίας του Τμήματος Διεθνών Σπουδών του Πανεπιστημίου Πειραιώς και την Υπεύθυνη Επίκουρη Καθηγήτρια Δρ. Φωτεινή Ασδεράκη.

Την Παρασκευή 25 Νοεμβρίου 2016, πραγματοποιήθηκε, στην αίθουσα Τελετών του σχολείου, Ημερίδα που είναι αφιερωμένη στο ΕΠΕΤΕΙΑΚΟ ΕΤΟΣ ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗ 2016. Η Ημερίδα γίνεται στο πλαίσιο της συμμετοχής του σχολείου στην Πενταμελή Συντονιστική Επιτροπή του Δικτύου Συνεργαζόμενων Σχολείων της UNESCO, τελεί υπό την αιγίδα του Υπουργείου Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων και έχει θέμα: «ΦΥΣΗ – ΑΝΘΡΩΠΟΣ – ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ. Στα ίχνη του Αριστοτέλη στη Λέσβο και η γένεση των Φυσικών Επιστημών». ΩΡΕΣ: Πρωί 11:00 – 01:00 & Απόγευμα: 18:30-21:00.

Την Πέμπτη 17 Νοέμβρη 2016 και ώρα 08:15, πραγματοποιήθηκε στην αίθουσα Τελετών του σχολείου, εκδήλωση για το Πολυτεχνείο. Ομιλητές: κα. Σταματογιαννοπούλου Μ., καθηγήτρια του τμήματος Κοινωνικής  Ανθρωπολογίας και Ιστορίας του Πανεπιστημίου Αιγαίου  και κ. Ψημίτης Μ., καθηγητής του τμήματος Κοινωνιολογίας.  Μαζί τους και μαζί με δέκα μαθητές όλων των τάξεων έγινε μία ζωντανή συζήτηση προσπαθώντας να   διερευνήσουμε αυτό που έγινε τις  μέρες του Πολυτεχνείου.

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://blogs.sch.gr/lykpeirm/ekdiloseis/