Εγκαταστάσεις

Το Πρότυπο Γενικό Λύκειο Μυτιλήνης του Πανεπιστημίου Αιγαίου διαθέτει 3 (τρείς) σύγχρονες αίθουσες εργαστηρίων Ηλεκτρονικών Υπολογιστών δυναμικότητος 12 θέσεων εργασίας μαθητών και 1 θέσεως καθηγητού η κάθε μια. Μάλιστα όλοι οι Η/Υ σε όλες τις αίθουσας διδασκαλίας και στα εργαστήρια Πληροφορικής, Φυσικής και Χημείας, αναβαθμίστηκαν (2021) με την προσθήκη ταχύτατων δίσκων SSD. Το σχολείο διαθέτει δύο (02) 3D εκτυπωτές (Creality 3D Max και 3D printer Wanhao Duplicator i3 PLUS). Επίσης, το σχολείο διαθέτει το πολύ υψηλής τεχνολογίας DJI Mavic Air 2S Fly More Combo Drone με Κάμερα 4K, Χειριστήριο και μέγιστη κάλυψη 12km.

dji mavic air 2s fly more combo cp macreality3d cr 10 maxwanhao duplicator i3 plus

Οι Η/Υ είναι TurboX τελευταίας γενιάς με δυνατότητα αναπαραγωγής και εγγραφής CD – DVD και σε μόνιμη κεντρική σύνδεση στο Διαδίκτυο (όπως και όλο το Σχολείο εξάλλου) προκειμένου να εξασφαλίζεται η προστατευμένη, όσον αφορά το περιεχόμενο, πρόσβαση στις παγκόσμιες πηγές γνώσης. Συγκεκριμένα, η σύνδεση γίνεται μέσω Οπτικής Ίνας με ρυθμό μετάδοσης δεδομένων 1 Gbps!!! Επίσης, όλος ο Δικτυακός Εξοπλισμός  (κάρτες Δικτύου, Hub, Switch κ.λ.π) των εργαστηρίων Πληροφορικής είναι ταχύτητας 1 Gbps.

Τα εργαστήρια διαθέτουν επιπλέον τον απαραίτητο εποπτικό και υποστηρικτικό εξοπλισμό (προβολέα data – οθόνη, διαδραστικό πίνακα, εκτυπωτές, σαρωτές, web κάμερα) και μεγάλο εύρος εξειδικευμένου λογισμικού για όλες τις τάξεις του Λυκείου.

Λόγω της αρτιότητάς τους τα εργαστήριά μας είναι Πιστοποιημένα Κέντρα Στήριξης Επιμόρφωσης από το Υπουργείο Παιδείας και χρησιμοποιούνται για τα προγράμματα επιμόρφωσης των εκπαιδευτικών Β΄ Επιπέδου καθώς και στις Βασικές Δεξιότητες Χρήσης Ηλεκτρονικών Υπολογιστών.

Το σχολείο αποτελεί Πιστοποιημένο Κέντρο Εξετάσεων του Κρατικού Πιστοποιητικού Πληροφορικής σύμφωνα με την υπ’ αριθμ. 77158/A5/22-06-2022 του ΥΠΑΙΘ, βάσει της υπ’ αριθ. 54116 /A5/12-05-2022 ανοιχτής πρόσκλησης που ανακοίνωσε το ΥΠΑΙΘ.

Επίσης πολλές φορές χρησιμοποιούνται για παρουσιάσεις πρωτοποριακών εφαρμογών νέου εκπαιδευτικού λογισμικού.

Λόγω της πολλαπλής χρήσης τους υπάρχει διαρκής υποστήριξη, ανανέωση, αναβάθμιση, και ενημέρωση και του εξοπλισμού και του λογισμικού τους.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERA

Επιπλέον, το Σχολείο μας διαθέτει 1 (ένα) εργαστήριο Φυσικής, 1 (ένα) εργαστήριο Χημείας, 1 (μία) αίθουσα φιλολόγων (με διαδραστικό πίνακα), 3 (τρείς) αίθουσες με διαδραστικούς πίνακες, όλες οι αίθουσες διδασκαλίας με βιντεοπροβολέα.

P1010003 P1010094-Physics WP_20160407_001

Τέλος, το Σχολείο μας διαθέτει 2 (δύο) Βιβλιοθήκες με αρκετά σπάνια βιβλία και χειρόγραφα καθώς και μία αρκετά μεγάλη αίθουσα εκδηλώσεων με ηχητικά συστήματα και συστήματα προβολής ψηφιακών εικόνων και βίντεο.

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://blogs.sch.gr/lykpeirm/egkatastaseis/