ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ 2019-2020

• Την Παρασκευή 26/06/2020 στις 20:00, πραγματοποιήθηκε η Τελετή Αποφοίτησης για το 2020, στον Αύλειο Χώρο του Πρότυπου ΓΕ.Λ. Μυτιλήνης.
  • Το σχολείο παραμένει στο δίκτυο συνεργαζόμενων σχολείων της UNESCO
  • 6/11/2019 Εγκρίθηκε ευρωπαϊκό πρόγραμμα Erasmus + με κωδικό 2019-1-ΕL01-KA229-062472_1 και τίτλο «Energy resourses for sustainability και συντονιστικό σχολείο το Πειραματικό ΓΕΛ Μυτιλήνης.
  • 24/10/2019 Επίσκεψη στο Μουσείο Φυσικής Ιστορίας στο Σίγρι, στο πλαίσιο της ημέρας Φυσικών καταστροφών.
  • 19/11/2019 Η Α τάξη παρακολούθησε ημερίδα σχετική με την Κλιματική αλλαγή που διοργάνωσε το Υπουργείο Παιδείας, το ΠΕΕΚΠΕ Αττικής, κορυφαίων Πανεπιστημιακών, των Κέντρων Εκπ/κής Εκπ/σης Αττικής.
  • 2/12/2019 Επίσκεψη στην έκθεση της Φιλοτεχνικής Εταιρείας στο Αρχαιολογικό Μουσείο.
  • 4/12/2019 Συμμετοχή με ομάδα μαθητών της Α’ τάξης του σχολείου, σε ημερίδα που διοργάνωσε το τμήμα Περιβάλλοντος του Πανεπιστημίου Αιγαίου με θέμα την Κλιματική αλλαγή.
  • 05/12/2019 Διοργάνωση τελική Ημερίδας για το Ευρωπαϊκό Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα Erasmus+ KA2: LIDO με θέμα «Υποστηρίζοντας την Ανάπτυξη Ηγετικών Ικανοτήτων των Εκπαιδευτικών»
  • 9/12/2019 Παρακολούθηση της παράστασης των ΑΣΤΕΓΩΝ «Ο Ορφέας στον Άδη»
  • 12/12/2019 Επίσκεψη στο Πανεπιστήμιο Αιγαίου. Παρακολούθηση διάλεξης με θέμα τη Κλιματική αλλαγή. Συμμετοχή σε δράσεις σχετικές με εναλλακτικές μορφές ενέργειας (πρότυπο ελαιοτριβείο, ηλιακός αποστακτήρας).
  • Συμμετοχή του σχολείου στο 6ο Ευρωπαϊκό Μαθητικό Συνέδριο με θέμα «Η Ιστορία συναντά τις Τέχνες, τα Γράμματα και την Τεχνολογία: Ο Άνθρωπος και η διαδρομή του από την Αναγέννηση στον σύγχρονο πολιτισμένο κόσμο», το οποίο  διοργάνωσαν η Ελληνική Εθνική Επιτροπή για την UNESCO, το Ελληνικό Ίδρυμα Πολιτισμού, το Ελληνικό Ίδρυμα Πολιτισμού Ιταλίας και η Association Europeenne des Enseignants (AEDE). Το συνέδριο πραγματοποιήθηκε στο Teatro Toniolo της Βενετίας και μέρος μέρος 3000 μαθητές/τριες σχολείων της Ελλάδας και της Ιταλίας (250 σχολεία). Το σχολείο συμμετείχε στο συνέδριο με τη δράση, που έφερε τον τίτλο: “Από τη Χώρα των Εν στη Χώρα του Σήμερα”: Μία σύγχρονη Αναγέννηση της πλατωνικής φιλοσοφίας μέσα από τη “ματιά” των μαθητών, προκειμένου να αναδειχθεί η παιδευτική αξία των αρχαίων ελληνικών μύθων όχι τόσο στη σημασία που έχουν ή που μπορούν να πάρουν, αλλά κυρίως στο συναισθηματικό φορτίο που μεταφέρουν και στην καλλιέργεια της φαντασίας που προσφέρουν.
  • 16/12/2010 Επισκέφτηκαν το σχολείο μαθητές από σχολείο της Ιαπωνίας. Παρουσιάστηκαν τα κοινά προγράμματα των Γεωπάρκων και έγινε παρουσίαση της ιστορικής βιβλιοθήκης του σχολείου.
  • 18/12/2019 Ενημέρωση των μαθητών της Γ Λυκείου για το εξεταστικό σύστημα. από την κα Ευγενία Τοροσιάδου.
  • 11/1/2020 Συνδιοργάνωση με τη Περιφέρεια Βορείου Αιγαίου τιμητικής εκδήλωσης για τα 110 χρόνια από τη γέννηση του Ν. Καββαδία.
  • 26/1/2020 Τιμητική διάκριση από το Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Απολιθωμένου Δάσους Λέσβου για τη συμμετοχή του σχολείου σε δράσεις που διοργάνωσε το Μουσείου από κοινού με το Λύκειο Toyooka της Ιαπωνίας.
  • Φοιτητές του τμήματος Γεωγραφίας πραγματοποίησαν πρακτική άσκηση στο σχολείο στα πλαίσια του μαθήματος Γενικής Διδακτικής, τη περίοδο Ιανουαρίου-Φεβρουαρίου.
  • Φοιτητές της ΑΣΠΑΙΤΕ πραγματοποίησαν πρακτική άσκηση στο σχολείο το Μάιο 2020.
  • Τη περίοδο της καραντίνας το σχολείο εκτύπωσε προστατευτικές ασπίδες και τις διέθεσε στο Βοστάνειο Νοσοκομείο, σε Νοσοκομεία των Αθηνών, σε σχολεία της πόλης, στο Δήμο Μυτιλήνης και άλλους φορείς.

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://blogs.sch.gr/lykpeirm/ekdiloseis/