Εκδήλωση για την 17η Νοεμβρίου

17 Νοέμβρη 2016: Αναζητώντας ένα τρόπο να τιμήσουμε μια διαφορετική ημέρα, επιλέγοντας να μην επαναλάβουμε μια συνάντηση με ποιήματα και τραγούδια επειδή γνωρίζουμε  ότι οι μνήμες εκείνων  των ημερών είναι ακόμα ζωντανές  και φορτισμένες για πολλούς συγγενείς μας, φίλους και καθηγητές μας, οργανώσαμε τη  συνάντηση  αυτής της ημέρας με έναν διαφορετικό τρόπο. Καλωσορίσαμε  στο σχολείο μας την καθηγήτρια του τμήματος Κοινωνικής  Ανθρωπολογίας και Ιστορίας του Πανεπιστημίου Αιγαίου κα. Σταματογιαννοπούλου και τον καθηγητή του τμήματος Κοινωνιολογίας κ. Ψημίτη.  Μαζί τους και μαζί με δέκα μαθητές όλων των τάξεων έγινε μία ζωντανή συζήτηση προσπαθώντας να   διερευνήσουμε αυτό που έγινε τις  μέρες του Πολυτεχνείου.  Γιατί έγινε, πως έγινε, πως φτάνει και αν φτάνει μέχρι τις μέρες μας.

image1img1

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://blogs.sch.gr/lykpeirm/2016/11/18/%ce%b5%ce%ba%ce%b4%ce%ae%ce%bb%cf%89%cf%83%ce%b7-%ce%b3%ce%b9%ce%b1-%cf%84%ce%b7%ce%bd-17%ce%b7-%ce%bd%ce%bf%ce%b5%ce%bc%ce%b2%cf%81%ce%af%ce%bf%cf%85/